بشار اسد: تا سال ۲۰۲۱ رئیس جمهور می مانم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بشار اسد: تا سال ۲۰۲۱ رئیس جمهور می مانم

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز سه شنبه اعلام کرد تا سال ۲۰۲۱ رئیس جمهور این کشور خواهد بود. وی که در گفت و گویی با خبرنگاران بریتانیایی و آمریکایی این مطلب را اعلام کرده، همچنین آمریکا را حامی اصلی«تروریست ها» و مسئول اصلی بحران در این کشور معرفی کرده است. از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه و به ویژه پس از به خشونت کشیده شدن اعتراض ها، دولت سوریه و متحدانش از گروه های مخالف مسلح با نام «تروریست» ها یاد می کنند.

روزنامۀ نیویورک تایمز که از جمله رسانه های حاضر در این گفت و گو بوده بخشی از این مصاحبه را منتشر کرده است.

در روزهای اخیر، بیشتر درگیری ها در مناطقی از شهر حلب که در اختیار گروههای مسلح ضد دولتی قرار دارد متمرکز شده است. نیروهای دولتی و روسیه حملات خود را بمدت یک هفته در این شهر متوقف کرده بودند اما روز جمعه گروههای مسلح ضد دولتی و اسلامگرا حملاتی در مناطق غربی حلب صورت دادند که به گفتۀ سازمان ملل دست کم ۳۰ غیرنظامی از جمله ۱۰ کودک در این حملات کشته شده اند.

در پاسخ به این اقدام گروههای مسلح ضد دولتی، روسیه و نیروهای دولتی نیز حملات خود را از سر گرفته و مناطقی از شرق حلب را که بمباران کردند. سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید این حملات موجب کشته شدن دست کم ۱۰ نفر شده که در میان آنها غیرنظامیان نیز وجود دارند.

همزمان روسیه نیز با متهم کردن غرب به عدم مهار خشونت های اسلامگرایان در سوریه از تعویق مذاکرات صلح خبر داده است.

سرگئی شویکو، وزیر دفاع روسیه ضمن تاکید بر ادامۀ حمایت ها از دولت سوریه در این باره گفت: «نتیجۀ ناتوانی غرب به عدم خشونت اسلامگرایان این است که مذاکرات برای بازگشت زندگی صلح آمیز به سوریه به مدت نامحدودی به تعویق افتاده است.»

سازمان های مدافع حقوق بشر می گویند بیشتر جان باختگان در نتیجۀ بمباران های شهر حلب غیرنظامیان هستند اما بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه این نبردها علیه ترویست هاست، تاکید کرده است تمامی خاک این کشور را از وجود تروریست ها پاک خواهد کرد و این نبردها ادامه خواهد یافت.

همزمان با این آخرین گفت و گوی رسانه ای بشار اسد، دیده بان حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه گروههای مسلح مخالف دولت در سوریه را به جنایت جنگی متهم کرد. این سازمان با بیان اینکه این گروهها نیز همانند نیروهای دولتی مرتکب جنایت جنگی شده اند، از بالا رفتن شمار قربانیان غیرنظامی در این کشور خبر داد.