مخالفت پوتین با از سرگیری حملات هوایی به حلب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مخالفت پوتین با از سرگیری حملات هوایی به حلب

مخالفان رژیم بشار اسد با استفاده از تانک، سلاح های سنگین و خودروهای بمب گذاری شده، روز جمعه از چندین جبهه حمله گسترده ای را به غرب حلب آغاز کردند.

در جریان این عملیات که هدف آن، شکستن محاصره بخش شرقی شهر عنوان شده، دستکم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند. دهها نفر هم مجروح و به بیمارستان های بخش غربی شهر منتقل شده اند. احمد، یکی از مجروحان می گوید: «فرزندانم هنوز زیر آوارند. خدا کند کسی آنها را بیرون کشیده باشد. ساختمان روی سرمان پایین آمد… ای خدا.»

با وجود گستردگی عملیات و حضور پرتعداد نیروهای مخالفان به ویژه جنگجویان جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق)، روسیه در مقطع فعلی ازسرگیری حملات هوایی در حلب را «غیر ضروری» می داند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با همتایان ایرانی و سوری خود روز جمعه گفت: «ده روز است که نه هواپیماهای روسی و نه هواپیماهای سوری، حلب و اطراف آن را بمباران نکرده اند. هواپیماهای ما حداقل با یک فاصله ده کیلومتری نسبت به جبهه جنگ پرواز کرده اند.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم ساعاتی پس از درخواست وزارت دفاع روسیه از ولادیمیر پوتین برای موافقت با از سر گیری حملات هوایی، گفت به نظر رییس جمهور حملات باید همچنان متوقف بمانند تا شرایط برای بیرون بردن زخمی ها و مخالفانی که مایل به ترک شهر هستند، مهیا تر شود. با این حال کرملین تاکید کرد که در صورت نیاز با تمام قوا از ارتش سوریه حمایت خواهد کرد.