افزایش شمار غیرنظامیان در حال فرار از موصل و مناطق اطراف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش شمار غیرنظامیان در حال فرار از موصل و مناطق اطراف

همزمان با پیشروی ها در نبرد بزرگ موصل، فرار غیرنظامیان از مرکز نینوا و مناطق اطراف آن ادامه دارد.

بنا بر گزارش راوینا شامداسنی، سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، داعش در بامداد دوشنبه تلاش کرده است حدود ۲۵ هزار نفر از غیرنظامیان را از حمام العلیل در ۱۵ کیلومتری جنوب موصل با کامیون و مینی بوس جابجا کند و احتمالا قصد دارد از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

یکی از آوارگان «ابو جربوع» می گوید: «زمانی که داعش در آنجا بود وضعیت بدی داشتیم. زندانی شده بودیم. جهنمی بود. نه غذایی وجود داشت، نه آبی و نه کمکی. هیچی. اما اکنون وضعیت بهتر است.»

اگرچه نیروهای عراقی، آوارگان را پذیرفته و به سازماندهی آنها می پردازند اما از نظر آنها، این آوارگان نیز تهدیدی بالقوه محسوب می شوند. از این رو پس از اسکان، آنها را کاملا تحت نظر دارند تا در صورت حضور نیرویی از داعشی ها در میان آنها، آماده عمل باشند.

عدنان، آواره ای از روستای «شورا» می گوید: «ما برای رسیدن به اینجا از سه روستا گذشتیم آنهم در حالیکه کودکان و میانسالان و افراد بیماری را به همراه داشتیم. این یعنی بدبختی؛ اما از این بدبختی تنها می توان به خدا شکایت کرد.»

بنا به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت از آغاز نبرد موصل حدود ۱۸ هزار نفر خانه های خود را ترک کرده و از مناطق تحت کنترل اسلامگرایان افراطی گریخته اند.