«عامل بحران سیاسی» در کره جنوبی بازداشت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Reuters
«عامل بحران سیاسی» در کره جنوبی بازداشت شد

دادستانی کره جنوبی دوشنبه شب زنی را که متهم به سوءاستفاده سیاسی و نفوذ بر رئیس جمهوری این کشور است بازداشت کرد.

چوی سون سیل که همچنین متهم به «دسترسی به اسناد محرمانه» و «نفع شخصی» از نهادهای غیرانتفاعی است ساعاتی پس از مراجعه به دفتر دادستانی در سئول بازداشت شد. معترضان به دولت این متهم را «راسپوتین» لقب داده اند. یکی از اتهامات مطرح، مشاوره درباره متن سخنرانی های رئیس جمهوری است.

چوی سون سیل ۶۰ ساله شهروندی عادی و فرزند رهبر یکی از فرقه های مذهبی در کره جنوبی است که اکنون به «عامل بحرانی سیاسی» بدل شده است. وی روز یکشنبه برای پاسخگویی به اتهاماتش از آلمان به این کشور بازگشت است.

در همین حال پلیس کره جنوبی از بازداشت مردی خبر داد که با یک لودر کوچک در برابر دفتر داستانی به نشانه اعتراض حاضر شده بود. وی اعتراف کرده که قصد کشتن چوی سون سیل را داشته است. چوی سون سیل پیش تر گفته بود که «گناهی را مرتکب شده» که بر اساس آن «سزاوار مرگ» است.

از سویی دیگر جمعی که پلیس شمارشان را ۳۵۰ تن برآورد کرده است در ادامه اعتراض های خیابانی علیه دولت، در سئول تظاهراتی شبانه برپا کرده و خواستار استعفای پارک گئون هی از مقام ریاست جمهوری شدند. رئیس جمهوری ۶۴ ساله کره جنوبی، هفته گذشته در پیامی تلویزیونی عذرخواهی کرده بود. وی چهارمین سال از دوره پنج ساله ریاست جمهوری را پشت سر می گذارد.

معترضان به دولت، رئیس جمهوری را متهم به «خیانت به اعتماد عمومی» و «سوءمدیریت دولت» کرده اند.