آمریکا دو نفر را به انتقال غیرقانونی سلاح به ایران متهم کرد

آمریکا دو نفر را به انتقال غیرقانونی سلاح به ایران متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادستانی فدرال ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که دو نفر را به اتهام قاچاق قطعات هواپیماهای نظامی و دیگر ادوات دفاعی به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار به ایران متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زاویک زرگریان ۵۲ ساله و واچه ناییریان ۵۷ ساله، دو شهروند از ایالت کالیفرنیا روز چهارشنبه و به اتهام نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران بازداشت شدند. هر دو نفر اتهام‌های وارد شده را رد کرده اند.

دستگاه قضایی ایالات متحده در سال‌های گذشته چندین تن از شهروندان این کشور و اتباع دیگر دولت‌ها را به دلیل نقض محدودیت‌های آمریکا علیه تجارت با ایران، محکوم کرده است.

ماری مک‌کورد، معاون اجرایی دادستانی فدرال روز جمعه ۲۸ اکتبر، اتهامات این دو نفر را «تهدیدات بسیار جدی علیه امنیت ملی» ایالات متحده توصیف کرد. خانم مک کورد گفت: «به عنوان یک ملت، باید از فن‌آوری نظامی خودمان حفاظت کنیم و اجازه ندهیم که این تکنولوژی بدون اجازه به دست دیگران بیافتد. این یک امر حیاتی است.»

بنا به اعلام دادستانی ایالات متحده آمریکا، جریان دادرسی به پرونده دو متهم در دادگاه فدرال بیستم دسامبر آغاز خواهد شد. در صورت اثبات اتهام، آقای زرگریان ممکن است حداکثر به ۱۱۵ سال زندان و پرداخت ۴میلیون و ۷۷۰ هزار دلار محکوم شود. حداکثر مجازات ناییریان هم ۹۵ سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار خواهد بود. هر دو متهم ساکن حومه لوس آنجلس هستند.

U.S. moves to seize 4 mosques linked to Iran:
Federal prosecutors Thursday took steps to seize f.. http://bit.ly/LSO2O

— Edmonton Sun (@Edmontonsun) November 12, 2009

در کیفرخواست این پرونده، نام دو متهم دیگر هم دیده می‌شود؛ هانری ترمیناسیان، شهروند ۵۵ ساله ایرانی و هرمز نوروز ۵۶ ساله، که گمان می‌رود هم اکنون در ایران به سر می‌برد. بنا به اعلام منابع قضایی، در جریان تحقیقات مقدماتی مشخص شده است که آقای ترمیناسیان با تماس با آقای زرگریان از وی برای خرید قطعات هواپیماهای نظامی، درخواست کمک کرده است. متعاقبا آقای زرگریان برای خرید ادوات نظامی با یکی از اعضای وزارت امنیت داخلی آمریکا وارد مذاکره می‌شود. آقای ترمیناسیان هم برای درخواست خرید قطعاتی که قابلیت استفاده در جت‌های جنگنده اف۱۶ و اف۱۸ را دارند، به آمریکا سفر می‌کند.

واچه ناییریان متهم به معاونت برای انتقال قطعاتی به نیروی هوایی ارتش ایران است که قابلیت استفاده در سیستم‌های هیدرولیکی و سامانه‌های فرود هواپیماهای نظامی را دارند.

با وجود لغو وتعلیق بخش گسترده‌ای از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا علیه تهران کماکان به قوت خود باقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش نگران‌کننده نرخ اعدام‌ در ایران؛ شهروز سخنوری به جرم قاچاق انسان به دار آویخته شد

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد

فرانسه هواپیمای حامل ۳۰۳ تبعه هند به مقصد نیکاراگوئه را زمین‌گیر کرد