استفاده داعش از غیرنظامیان موصل به عنوان سپر انسانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استفاده داعش از غیرنظامیان موصل به عنوان سپر انسانی

سازمان ملل متحد اعلام کرد که گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش ۸ هزار خانواده را در حومه موصل ربوده و از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

به گفته راوینا شامدستانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد داعش همچنین دست کم ۲۳۲ تن را در نزدیکی موصل قتل عام کرده است. این شمار شامل ۱۹۰ نیروی امنیتی عراق و ۴۲ غیرنظامی بوده که حاضر به پذیرش مقررات داعش نبوده اند.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید: «استراتژی فاسد و بزدلانه داعش، تلاش برای استفاده از گروگان های غیرنظامی در برخی از مناطق یا مصون ساختن نظامیان در عملیات است. به طور موثر از ده ها هزار زن، مرد و کودک به عنوان سپر انسانی استفاده می شود و بسیاری از آنانی که سرپیچی کرده اند کشته شده اند.»

از سوی دیگر نیروهای پیشمرگه در ادامه عملیات برای آزادسازی موصل روستای فضیلیه را تصرف کردند و ارتش عراق نیز شبکه ای از تونل زیرزمینی و تجهیزات تهیه بمب را در حوالی موصل کشف کرد. همچنین شبه نظامیان شیعه مذهب نیز که از سوی سپاه پاسداران ایران پشتیبانی می شوند، از حمله قریب الوقوع به غرب موصل خبر داده اند. در این عملیات شهر تل عفر در ۵۵ کیلومتری موصل هدف قرار دارد.

ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه با حمایت نیروی هوایی ارتش ائتلافی به رهبری ایالات متحده آمریکا جنوب، شرق و مناطقی از شمال موصل را در کنترل داشته و طی دو هفته اخیر پیشروی قابل توجهی کرده اند.