هشدار عباس عراقچی: خطر استفاده داعش از سیستم مالی ایران

هشدار عباس عراقچی: خطر استفاده داعش از سیستم مالی ایران
نگارش از Soroush Jafari

عباس عراقچی، معاون امور بین‌الملل وزیر خارجه ایران نسبت به احتمال خطر استفاده داعش از سیستم مالی ایران هشدار داد و بر لزوم مبارزه با داعش در حوزه مالی و بانکی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر عباس عراقچی روز پنجشنبه ششم آبان در مراسم رونمایی از کتاب «تروریسم و فضای مجازی در خاورمیانه» گفت: «اگر مراقبت نکنیم چه بسا داعش از سیستم‌های مالی ما برای تامین نیازهای مالی خود استفاده کند. [آنها] برای تحقق این مهم از حساب‌های مخدوش استفاده میٰ‌کنند و با توجه به اینکه ایران در مجاورت افغانستان قرار دارد ممکن است گروه‌های مواد مخدر در سیستم‌های مالی ما اقدام به پولشویی کنند.»

آقای عراقچی افزود: «همانطور که در صحنه میدانی باید با داعش و گروه‌های تکفیری مبارزه کنیم در حوزه بانکی، مالی و همچنین فضای مجازی نیز نیازمند مبارزه با داعش هستیم.»

این مقام وزارت خارجه در ادامه تاکید کرد که ابزارهای FATF برای مقابله با تامین مالی تروریست‌ها و معضل پول‌‌شویی شکل گرفته‌اند.


دولت حسن روحانی از توافق با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) حمایت می کند، با این حال برخی از محافظه‌کاران مخالف پیوستن ایران به سازمان بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی هستند. گروه کاری برای اقدامات مالی علیه پولشویی (FATF) در سال ۱۹۸۹ تشکیل شد تا در ارتباط با سیاست‌های توسعه در جهت مبارزه با پول‌شویی اقدام کند. فعالیت این سازمان در سال ۲۰۰۱ به اقدام در مبارزه با تامین مالی تروریسم گسترش یافت.

مطالب مرتبط