ماریانو راخوی و دوره جدید نخست وزیری

ماریانو راخوی و دوره جدید نخست وزیری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماریانو راخوی از سال ۲۰۱۱ به این سو در صدر امور سیاسی اسپانیاست.

آگهی

ماریانو راخوی از سال ۲۰۱۱ به این سو در صدر امور سیاسی اسپانیاست. این چهره محافظه کار از بدو نخست وزیری با وعده مهار بحران اقتصادی، از اسپانیایی ها خواست تا در این «آینده دشوار»، حمایتشان را از دولت او دریغ نکنند. بدین ترتیب بود که برای مبارزه با نرخ بیکاری ۲۱ درصدی و مبارزه با وضعیت نابسامان اقتصادی، سیاست های ریاضتی در دستور کار مادرید قرار گرفت.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در سپتامبر ۲۰۱۲ : «ما به پول نیاز داریم و مبلغی را که آنها به ما قرض داده اند، به آنها عودت خواهیم داد. این پول واقعا برای احیای نهادهای مالی لازم بود و اعتبار مربوطه در اختیار اسپانیا قرار داده شد. بدین ترتیب سرمایه گذاران می توانند سرمایه گذاری و کارآفرینی را در دستور کار خود قرار دهند.»

در ژوئن ۲۰۱۳ بود که لوییس بارسناس با حکم دادگاه راهی زندان شد و دردسرهای آقای راخوی تشدید شد. اسنادی مبتنی بر وجود تخلفات مالی در حزب محافظه کار و در کانون اتهامات، خزانه دار پیشین حزب آقای بارسناس قرار داشت. ماریانو راخوی همه اتهامات را رد کرد. او گفت: «اشتباه محض است. تکرار می کنم من نه در این حزب و نه در هیچ جای دیگری، هیچ مبلغ غیرقانونی ای را نه دریافت و نه توزیع کرده ام.»

پای حزب محافظه کار آقای راخوی به پرونده های فساد زیادی باز شد و اینگونه بود که نظر برخی از رای دهندگان در انتخابات ۲۰۱۵ برگشت و حزب ماریانو راخوی، اکثریت مطلق را در پارلمان از دست داد. آقای راخوی که همچنان بیشترین رای را داشت در اقدامی نادر، از شرکت در مراسم تحلیف و تشکیل دولت چشم پوشی کرد.

فرصتی برای پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست تا شانس خود را برای تشکیل کابینه امتحان کند. اما این چهره اپوزیسیون هم در کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت توفیقی بدست نیاورد.

از این بن بست سیاسی شش ماه گذشت و اسپانیایی ها بار دیگر در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶ به پای صندوق های رای فرا خوانده شدند. نتیجه این انتخابات هم موجب تغییر وضعیت موجود نشد.

ماریا نو راخوی که نخست وزیر موقت بود در جلسه دوم رای گیری مورخ دوم سپتامبر هم ناکام ماند. او تنها به ۱۱ رای دیگر نیازمند بود تا نخست وزیر قانونی اسپانیا شود که این امر حاصل نشد.

مشکل دیگر ماریانو راخوی منطقه کاتالونیا بود. او سعی کرده بود همواره مسئله همه پرسی خودمختاری این منطقه را از برنامه خارج کند و حل آن را به دستگاه قضا بسپارد. او در این باره گفته بود: «کاتالونیا مستقل نخواهد شد. چنین مسئله ای اتفاق نخواهد افتاد. مایلم اضافه کنم که کاتالونیا، آنطور که با مردمانش وعده داده شده، از اروپا هم خارج نمی شود.»

حالا با تشکیل دولت جدید و برچیده شدن بن بست سیاسی به لطف غیبت سوسیالیست ها در جلسه رای گیری، ماریانو راخوی، دوره نخست وزیری دشواری را پیش رو خواهد داشت. چانه زنی بر سر بودجه دولت و رایزنی فشرده با بروکسل که خواهان کاهش کسر بودجه دولت اسپانیا به ۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۷ است، از نخستین این چالشها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روند نزولی نرخ بیکاری در اسپانیا ادامه دارد

اسپانیا در یک قدمی خروج از بن بست سیاسی

محاکمه اعضای بلندپایه حزب حاکم اسپانیا آغاز شد