Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قتل یک شهروند بهایی در یزد و پرسش از حقوق بهائیان

قتل یک شهروند بهایی در یزد و پرسش از حقوق بهائیان
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش جامعه بین المللی بهاییان یک شهروند بهایی ساکن شهر یزد، پنجم مهر ماه سال جاری توسط دو نفر با چاقو به قتل رسیده است.

جامعه بهائیان در حالی از قتل فرهنگ امیری ۶۳ ساله بعنوان قتل از روی نفرت مذهبی یاد کرده است که سرهنگ محمد رضا مزیدی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد به ایسنا گفته است که «اختلاف مالی دو میلیون تومانی انگیزه قتل پیرمرد ۶۳ ساله در قاسم آباد یزد» بوده است. سرهنگ مزیدی افزوده است که ماموران پلیس در کوتاه‌ترین زمان توانسته است قاتلان را دستگیر کند.

«کمپین نه به آزار و زندان شهروندان بهایی» و همچنین بهایی نیوز به نقل از یک «منبع مطلع» گفته اند که ضاربین آقای فرهنگ امیری اعتراف کرده اند که صرفا بدلیل مسائل اعتقادی دست به قتل زده اند چرا که این فرد بهایی بوده است و بهائیان کافر هستند.

بنا بر گزارش بهایی نیوز خانواده فرهنگ امیری از مدتها قبل زیر نظر بوده است و روز پیش از اقدام به قتل دو مرد به خانه او مراجعه و خواستار خرید وانت او می شوند اما پسر آقای امیری به آنها می گوید که از برنامه فروش خودرو بی‌خبر است و سپس این دو فرد محل را ترک می کنند. این دو فرد روز بعد در مقابل خانه آقای امیری با چاقو به او حمله و او را زخمی کردند که دقایقی پس از انتقال به بیمارستان فوت می کند. مغازه داران محلی یکی از ضاربان را در محل دستگیر و تحویل پلیس دادند و فرد دیگر که گفته می شود برادر اوست مدت کوتاهی بعد توسط پلیس دستگیر شد. بهایی نیوز گفته است که پیشتر پدر این شهروند بهایی نیز به دست نیروهای تندروی مذهبی در هرمزک یزد، همزمان با افتتاح مشرق الاذکار بهائیان در شیکاگو (پیش از انقلاب) به قتل رسیده است و قتل فرهنگ امیری نیز پیش از افتتاح مشرق الاذکار شیلی صورت می گیرد.

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل با اشاره به قتل فرهنگ امیری گفته است: «متاسفانه این گونه اعمال شنیع عاقبت تلاش سیستماتیک و دیرینه مقام‌های ایرانی در تشویق نفرت و تعصب علیه بهایی هاست.»

قتل یک شهروند بهایی با سلاح سرد در یزد https://t.co/5H7LhxIFDspic.twitter.com/8FsXgbCzij

— Human Rights In Iran (@HumanRightIran) September 27, 2016

جامعه بین المللی بهائیان در گزارشی که روز سه شنبه ۲۵ اکتبر منتشر شد، اعلام کرده است که حملات علیه بهائیان در دولت حسن روحانی بشدت ادامه دارد اما دولت ایران از راهکارهای پیچیده تری برای سرکوب جامعه بهاییان از جمله پنهان کردن اقداماتش از چشم جهانیان استفاده می کند. این گزارش می گوید که از زمان روی کار آمدن دولت روحانی ۱۵۱ بهائی در ایران دستگیر شده اند، ۳۸۸ مورد آزار و اذیت اقتصادی از لحاظ کسب و کار قرار گرفته اند و همچنین ۲۸ جوان بهایی از دانشگاه اخراج شده اند.

در این گزارش مفصل که ابعاد گوناگون دستگیری، اخراج از دانشگاه و فشارهای اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته، از جامعه بین المللی خواسته شده است که از دولت ایران به جای حرف، خواستار عمل شود.

جامعه بهائیان همچنین در شهریورماه گذشته نامه‌ای را خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران منتشر کرد. بانی دو گال نماینده ارشد جامعه جهانی بهائی در این نامه با اشاره به اظهار دولت در زمینه «ایجاد عدالت برای کل اتباع ایرانی به طور یکسان و ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری» و با اشاره به اینکه نوعی سیاست آپارتاید اقتصادی علیه بهائیان در ایران اعمال می شود، خواستار رسیدگی به «مظالم شدید اقتصادی وارده بر جامعه بهائی ایران» شده است.

وضعیت شهروندان بهائی در ایران در سالهای اخیر مورد توجه فعالان و مجامع حقوق بشر بوده است با این حال به نظر می رسد بهبود وضعیت بهائیان در ایران با وجود فتواهای علمای شیعه و رهبر جمهوری اسلامی با بن بست مواجه است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به سوالی که سایت پارسینه آن را منتشر کرده از مومنان خواسته است «از هر گونه معاشرت با این فرقه ضاله مضله پرهیز شود.» او پیش از این نیز گفته بود «جمیع افراد فرقه ضاله بهائی محکوم به کفر و نجاست هستند.»

مراجع تقلیدی همچون بهجت، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، فاضل لنکرانی در فتواهای متفاوتی بهائیان را «فرقه ضاله و یا افراد نجس» توصیف کرده اند. تنها آیت الله منتظری از مراجع تقلید منتقد دولت در زمان حیاتش گفته بود که بهائیان مشمول «حقوق شهروندی» می شوند با این حال وی نیز به گفته مسئول امور اطلاع رسانی دفترش در سال ۱۳۸۷ معتقد بوده است: «این فرقه جزو کفار محسوب می شوند اما کافر حربی نیستند… و مادامی که فعالیتی علیه حاکمیت اسلامی انجام ندهند از حقوق شهروندی برخوردارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد

مراسم تشییع رئیسی در مشهد: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است