Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

داعش دست کم ۳۰ نفر را در مرکز افغانستان کشت

داعش دست کم ۳۰ نفر را در مرکز افغانستان کشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند کودک قربانی این کشتار بوده‌اند

آگهی

شبه نظامیان گروه داعش در افغانستان شامگاه سه‌شنبه دست‌کم ۳۰ روستایی را در ولایت غور در مرکز افغانستان به قتل رساندند. به گفته والی غور چند کودک در میان قربانیان بوده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، غلام ناصر خاضع، والی غور با تایید این خبر اعلام کرد: «نیروهای امنیتی افغانستان با پشتیبانی روستاییان سه‌شنبه چهارم عقرب/آبان در یک عملیات علیه داعش یکی از فرماندهان این گروه به نام فاروق را به قتل رساندند. جنگجویان اسلام‌گرای این گروه، در مقابل حدود سی تن از اهالی روستا را که اکثرا چوپان بودند، ربودند. جسد این افراد بامداد چهارشنبه پیدا شد.»

عبدالحی خطیبی، یکی از سخنگویان والی غور هم با اشاره به این‌که اجساد کشف شده گلوله باران شده بودند، گفته است که فاروق در زمانی کشته شد که روستاییان در برابر سرقت دام‌هایشان از سوی جنگجویان داعش مقاومت می‌کردند.

جنگجویان داعش در غور ۳۰ فرد ملکی را تیرباران کردند #۳۰ #افغانستان#تیرباران#جنگجویان#داعش#غور#فرد#ملکیhttps://t.co/0p1F44WK7D

— افغان خبر (@afghankhabarr) October 26, 2016

داعش – که برای نخستین بار و با نام «ولایت خراسان» در ژانویه سال ۲۰۱۵ در افغانستان اعلام موجودیت کرد- در مردادماه/ اسد امسال، با انفجار بمب در جریان تظاهرات «جنبش روشنایی» در کابل بیش از هشتاد شهروند را به قتل رساند و در مراسم تاسوعای امسال هم با حمله به عزاداران در پایتخت افغانستان دست‌کم ۱۸ نفر را کشت. فعالیت‌ها و مرکز استقرار این گروه پیش از آن عمدتا به ولایت ننگرهار در شرق و در نزدیکی مرز پاکستان محدود بود.

طالبان همواره سعی کرده خود را از فعالیت‌های عمدتا قوم و مذهب محورانه داعش به دور نگاه دارد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه روز چهارشنبه، کشتار ۳۰ نفر از روستاییان والی غور را محکوم کرد.

رئیس جمهوری اشرف غنی این کشتار را جنایت خوانده و آن را محکوم کرد.

ژنرال جان نیکلسون، از فرماندهان نظامیان بین‌المللی مستقر در افغانستان سه روز پیش گفته بود که با وجود افزایش تلفات داعش در افغانستان، این گروه عزم خود را برای تثبیت خود رد افغانستان و تاسیس «ولایت خراسان» جزم کرده است.

همچنین برخی منابع محلی گزارش کرده اند که صدها تن از شهروندان خشمگین در خیابان‌های فیروزکوه در ولایت غور تجمع و این کشتار و ناامنی در منطقه را محکوم کرده‌اند.

#Afghanistan: Hundreds of angry protesters march streets of Firuzkoh in Ghor province to condemn killing of 31 ppl by suspected IS gunmen.

— Frud Bezhan (@FrudBezhan) October 26, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها