روزنامه نگاران مجار پس از بیکاری اجباری در «نشریه بی خانمانان» نوشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
روزنامه نگاران مجار پس از بیکاری اجباری در «نشریه بی خانمانان» نوشتند

نپسابادشاگ، مشهورترین روزنامه نزدیک به جناح چپ مجارستان پس از تعطیلی، تازه ترین شماره خود را در ۱۲ صفحه در «دوهفته بی خانمانان» بوداپست منتشر کرد. روز پنجشنبه ۱۲ هزار نسخه از این نشریه در پایتخت مجارستان فروخته شد.

انتشار نپسابادشاگ که ۶۰ سال قدمت دارد با تصمیم صاحبان آن متوقف شده است. حدود ۲ هزار تن روز هشتم اکتبر علیه این تصمیم تظاهرات کردند.

آندراس مورانی، سردبیر نپسابادشاگ دلیل این تعطیلی را انتشار مقالات انتقادی علیه دولت عنوان کرده و می گوید: «تا وقتی که وضعیت کارکنان به سامان برسد، روزنامه نگاران این نشریه به طور حتم متحد خواهند ماند. من فکر می کنم حتی پس از آن نیز ما متحد می مانیم. پس از آن باید بیاندیشیم که چگونه و از چه طریقی می توانیم گامی به جلو برداریم.»

در حالی که کارکنان این روزنامه، دولت دست راستی مجارستان را پشت تصمیم به توقف انتشار می دانند، صاحبان این روزنامه می گویند که از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون متحمل هزینه ای بالغ بر معادل ۱۸ میلیون دلار شده اند.

دانیل، بازنشسته ای که در خیابان های بوداپست روزنامه فروشی می کند درباره تقاضای مردم برای خرید این نشریه می گوید: «هفته گذشته وقتی که مردم از رادیو و تلویزیون درباره انتشار این نشریه ویژه شنیدند، بلافاصله شروع کردند به جستجویش. من به آنها می گفتم که نمی توانم به شما بفروشمش چون هنوز به دستم نرسیده است. حالا به نظرم این ۲۰۰ نسخه ای که دارم را می توانم ظرف چند ساعت بفروشم.»