«پناهندگان برلینِ خود را نشان می دهند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«پناهندگان برلینِ خود را نشان می دهند»

یک آژانس شهرگردی در برلین راهی جالب یافته است تا برخی پناهندگان بتوانند، سرگذشت، تجربه و وضعیت زندگی خود را با گردشگرانی که به پایتخت آلمان می آیند در میان بگذارند.

ذکری سال ۲۰۱۵ به آلمان آمد. او هم یکی از ۹۸۰ هزار پناهجویی بود که سال گذشته به جستجوی سرپناهی از جنگ و مشقّت آن در کشورهایی نظیر سوریه، عراق یا افغانستان گریختند و به آلمان آمدند.

او که حالا راهنمای تورِ پناهجویان است می گوید: «امسال این برنامه را با توجه به وضعیت پناهجویان شروع کردیم تا چشم مردم را به روی کلّیت ماجرا و اینکه ما واقعا چه کسانی هستیم باز کنیم.»

فراس که به راستی از کام مرگ گریخته، سرگذشت خود و وضعیت شهرش حلب را با نشان دادن عکسهایی با گردشگران در میان می گذارد. او می افزاید: «می خواهیم سرگذشتمان را با دیگران در میان بگذاریم و نظر آنها را درباره خودمان عوض کنیم؛ سعی داریم بین اجتماعها پلی بزنیم. چراکه وقتی پل زدید و شروع به ارتباط با دیگران کردید نگاهی متفاوت خواهید داشت.»

آژانس querstadtein یا «شهرگذر» از فراس و ۴ پناهنده دیگر دعوت کرده است تا تورهایی به نام «پناهندگان برلینِ خود را نشان می دهند» را برای گردشگران برگزار کنند.

آناکارولینا که از برزیل آمده می گوید: «توانستم این شهر را به چشم دیگری ببینم. یعنی از نگاه کسی که وضعیت کاملا متفاوتی با منِ گردشگر دارد. گوش کردن به سرگذشت این فرد و تمامی بلاهایی که به سرش آمده است برای آینده هم بسیار جالب و الهام بخش است. واقعا تجربه خارق العاده ای بود.»

او که به تازگی گروهی از طراحان و هنرمندان را با برلینِ خود آشنا کرده، برخی از مهمترین جاهای شهر برای پناهندگان را به آنان نشان می دهد؛ یعنی رستورانهای سوری خوبی که از گوشه و کنار شهر سر برآورده اند.