Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلایل استعفای سه وزیر از زبان محمد رضا عارف

دلایل استعفای سه وزیر از زبان محمد رضا عارف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اگر چه به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از یک منبع آگاه در دولت حسن روحانی، خبر استعفای وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان (آقایان جنتی،فانی و گودرزی) در راستای ترمیم کابینه تایید شده، اما هنوز رئیس جمهوری ایران در مورد دلایل این ترمیم سخن نگفته است.

روزنامه شرق روز چهارشنبه نوشت که در مورد استعفای وزیر آموزش و پرورش هنوز تردیدهایی هست و برخی خبرگزاری ها استعفای او را از زبان خودش تکذیب کردند. تسنیم نیز گزارش داده که در جلسه روز چهارشنبه دولت فقط وزیران فرهنگ و ارشاد و ورزش و جوانان شرکت نکرده اند. با این حال رسانه های داخل کشور بیشتر بحث گزینه های وزیران مستعفی را مطرح کرده اند تا دلایل استعفای آنها و نقش خود رئیس جمهور در این زمینه.

اما محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید، در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس به خبرنگاران گفته که «این موضوع جزو مطالبات مردم بود و من در این راستا از دولت تشکر می کنم. اگر چه این موضوع یکی دو ماه دیر اتفاق افتاد ولی در این راستا امیدوارم که بازتاب مثبتی در ایجاد فضای جدید داشته باشد.»

در مورد این مسئله که یکی از دلایل ترمیم کابینه، تصمیم رئیس جمهور برای انتخاب وزیرانی کارآتر و منطبق تر با برنامه های اوست و یا نوعی عقب نشینی دربرابر فشار اصولگرایان تندرو، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

برخی تحلیل گران استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد را از پی آمدهای مربوط به برنامه های فرهنگی و بویژه مسئله برگزاری کنسرت های موسیقی در شهرهای مختلف و ناشی از فشار روحانیون تندرو ارزیابی می کنند و تن دادن حسن روحانی به پذیرش استعفای آقای جنتی را به دلیل مصلحت جویی های محافظه کارانه او و عقب نشینی بیشتر با توجه به نزدیک بودن دور آینده انتخابات ریاست جمهوری می دانند.

با این حال محمد رضا عارف در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که «آیا دولت در جریان استعفای جنتی عقب نشینی کرده؟» گفته است: «با این نظر موافق نیستم و فکر می‌کنم این مسئله درپی جمع‌بندی دولت اتفاق افتاده و امیدواریم هر ترمیمی در کابینه انجام می‌شود مثبت باشد و منجر به انجام تحرک بیشتری در آن بخش شود.»

رئیس فراکسیون امید همچنین توصیه کرده که «قرار نیست وزرای جدید برای چندماه آینده برنامه‌ریزی کنند؛ بلکه هر وزیری که روی کار بیاید، باید برای پنج سال پیش رو فعالیت و برنامه‌ریزی کند تا برنامه‌ای جامع برای هر دو دوره داشته باشد.»

رهبران فراکسیون امید و جریان های اصلاح طلب پیش از این گفته اند که در انتخابات آینده از حسن روحانی حمایت خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند