«دولت افغانستان دور جدید مذاکرات صلح با طالبان را در قطر آغاز کرده است»

«دولت افغانستان دور جدید مذاکرات صلح با طالبان را در قطر آغاز کرده است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روزنامه گاردین، روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد نمایندگانی از دولت افغانستان از ماه سپتامبر دور جدید مذاکرات صلح با طالبان را «مخفیانه» در کشور قطر آغاز کرده اند.

این رسانه بریتانیایی به نقل از یک منبع عالی‌رتبه اعلام کرد یکی از شناخته‌شده ترین افراد حاضر در دو دور مذاکره که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر برگزار شده، ملا عبدالمنان آخوند، برادر ملا محمد عمر رهبر اسبق طالبان بوده است. در صورت صحت این خبر، گفتگوهای صلح دوماه گذشته، نخستین دور از مذاکرات دولت افغانستان با طالبان پس از بی‌نتیجه ماندن «گفتگوهای پاکستان» و کشته شدن ملا اختر منصور به شمار می‌رود. یکی از مقام‌های طالبان به گاردین گفته است که انتظار می‌رود محمد یعقوب، پسر ملا عمر هم به مذاکرات دوحه ملحق شود.

یکی از مقام‌های طالبان ادعا کرده که دولت پاکستان به هیچ وجه در این مذاکرات حضور نیافته است؛ ادعایی که در صورت صحت نشانگر کاهش تاثیر سنتی اسلام‌آباد بر این گروه اسلام‌گرا محسوب می‌شود. پاکستان از زمان تشکیل طالبان در دهه ۹۰ میلادی یکی از پشتیبان‌های عمده این گروه اسلام‌گرا بوده است. ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان اخیرا رئیس ستاد ارتش پاکستان را به حمایت از تمامی حملات شورشیان در افغانستان متهم کرده است.

از سوی دیگر گمانه‌زنی‌هایی درباره حضور یکی از اعضای سفارت آمریکا در کابل در این مذاکرات مطرح شده است. نمایندگی ایالات متحده تا لحظه تنظیم این خبر چنین «شایعه‌ای» را تایید یا تکذیب نکرده است.

منبع خبری روزنامه گاردین با مثبت توصیف کردن دور اول مذاکرات گفته است که ملا عبدالمنان آخوند، نماینده امارت اسلامی مستقیما با محمد معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع و رئیس دستگاه اطلاعاتی افغانستان گفتگو کرده است. با وجود ادامه درگیری‌ها میان شورشیان طالبان و دولت افغانستان در شمال و جنوب این کشور، دور دوم مذاکرات ادامه پیدا کرده است. یک مقام دولت افغانستان سفر آقای استانکزی به دوحه را تایید کرده، با این حال سخنگوی رئیس‌جمهوری اشرف غنی [احتمالا طاهر زهیر] و محمد قاسمیار، مشاور روابط بین‌الملل شورای عالی صلح افغانستان، هرگونه اطلاع از برگزاری مذاکرات صلح با طالبان را به شدت رد کرده اند.

گاردین: حکومت افغانستان گفتگو های سری با طالبان را آغاز کرده است

حکومت افغانستان و طالبان گفت‌گوهای مخفی را در… https://t.co/1zNFDHbUBu

— عبدالحسین مظفری (@AbdolHussain) October 18, 2016

یک عضو شورای رهبری طالبان، موسوم به (شورای کویته) حضور نماینده ایالات متحده آمریکا در این مذاکرات را عاملی برای پایان دادن به بی‌میلی طالبان به گفتگوی مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان توصیف کرده است. این مقام عالی‌رتبه “امارت اسلامی افغانستان” معتقد است که این گروه مساله افغانستان را چالشی سه وجهی می‌داند: دولت، آمریکا و اسلامگرایان طالبان. وی می‌افزاید: «اگر این سه جریان توانسته اند دور هم جمع شوند، چنین دیداری می‌تواند مبنایی برای گسترش مثبت [مذاکرات] باشد.» طالبان افغانستان در ماه‌های گذشته بارها اعلام کرده بودند تا زمان ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان و ادامه بازداشت اعضای این گروه، در مذاکرات صلح حاضر نخواهند شد. این گروه به‌ویژه در فروردین /حمل سال ۱۳۹۵ همزمان با اعلام عملیات بهاری خود با نام «عمری» بار دیگر بر عدم حضور خود در مذاکرات تاکید کرد. با این حال عضو شورای رهبری طالبان می‌گوید که سفر ملا عبدالمنان آخوند به دوحه نشانگر اهمیت این مذاکرات برای امارت اسلامی افغانستان است.

آخرین دور مذاکرات میان دولت افغانستان با حضور نمایندگان آمریکا و پاکستان با طالبان بدون دستیابی به نتیجه مشخص در تابستان سال ۲۰۱۵ در پاکستان برگزار شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند

دیده‌بان حقوق‌بشر: صدمات شدید وارده به نظام سلامت عمومی افغانستان، بحرانی فاجعه‌بار را رقم زده است