روسیه: سلاح ها هشت ساعت در حلب آرام می گیرند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روسیه: سلاح ها هشت ساعت در حلب آرام می گیرند

سوریه و روسیه حملات خود به شرق شهر حلب را با هدف فراهم ساختن امکان کمک رسانی بشردوستانه روز پنجشنبه، ۲۹ مهرماه، به مدت ۸ ساعت متوقف می کنند.

سپهبد سرگئی رودسکوی، رئیس اداره عملیات ستاد کل ارتش روسیه با اعلام خبر آتش بس یکجانبه گفت:« به منظور کمک رسانی بشردوستانه روز ۲۰ اکتبر از ساعت ۸ صبح (۰۵۰۰ GMT) تا ۴ بعد از ظهر در منطقه حلب آتش بس خواهد شد. در این مدت نیروی هوایی روسیه و نیروهای دولتی سوریه حملات هوایی و شلیک با سلاح های دیگر را متوقف خواهند کرد.»

سازمان ملل متحد با مثبت خواندن هرگونه وقفه ای که به کاهش خشونت و جنگ در سوریه منجر شود از این تصمیم مسکو استقبال کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با بیان این که این تصمیم «می تواند شروعی باشد» گفت: «بحث و گفتگوها در خصوص این که آیا هشت ساعت برای کمک رسانی کاروان به شرق حلب کافی است یا نه، در جریان است.»

سازمان های جهانی وضعیت ساکنان شرق شهر حلب را بحرانی توصیف می کنند. این قسمت از شهر در کنترل مخالفان مسلح دولت است که دمشق آنان را تروریست می نامد می گوید تروریست ها یا باید حلب را ترک کنند یا کشته شوند.

حدود یک ماه پیش با شکسته شدن آتش بسی که آمریکا و روسیه بر سر آن به توافق رسیده بودند ۱۸ دستگاه از ۳۱ کامیون حامل کمک های بشردوستانه در استان حلب هدف گرفته شدند.