داعش مسئولیت حمله به عزاداران تاسوعا در کابل را به عهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
داعش مسئولیت حمله به عزاداران تاسوعا در کابل را به عهده گرفت

گروه دولت اسلامی (داعش) افغانستان با انتشار بیانیه‌ای در شبکه تلگرام، مسئولیت حملات خونبار سه‌شنبه به عزاداران کابل را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شاخه «ولایت خراسان» داعش مستقیما مسئولیت این دو حمله – که دست‌کم ۱۹ قربانی برجای گذاشت را- قبول کرده است. طالبان افغانستان پیشتر هرگونه مداخله خود در این حملات را رد کرده بود.

عصر سه‌شنبه ابتدا حمله به زیارتگاه سخی در کابل، ۱۴ کشته و ۴۳ مجروح بر جا گذاشت. به گفته شاهدان عینی این حمله که با وقوع یک انفجار آغاز شد با تیراندازی همراه بود و حدود ساعت هشت شب به وقت محلی رخ داد.

یکی از مجروحان این حمله شاهد حمله فردی با لباس و کلاه نظامی و مسلح به کلاشنیکوف بوده که به سوی حاضران شلیک می کرده است. وی می گوید هنگامی که فرد مهاجم در حال تعویض خشاب سلاح خود بوده از او خواسته است که به سوی او و نوزاد شش ماهه اش شلیک نکند.


بنا به اعلام صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور (داخله) ساعاتی پس از حمله اول، یک مهاجم دیگر شماری از عزاداران مسجد چهاریار در منطقه کارته چهار پایتخت را به گروگان گرفت.
هنوز گزارشی در مورد شمار قربانیان احتمالی دومین حمله منتشر نشده است.

به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان هر دو عامل این حملات جداگانه به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

داعش برای نخستین بار و با نام «ولایت خراسان» در ژانویه سال ۲۰۱۵ در افغانستان اعلام موجودیت کرد. فعالیت‌های این گروه تاکنون عمدتا به ولایت ننگرهار در شرق و در نزدیکی مرز پاکستان محدود بوده است با این حال، این گروه تروریستی در مردادماه/ اسد امسال، با انفجار بمب در جریان تظاهرات «جنبش روشنایی» در کابل بیش از هشتاد شهروند را به قتل رساند.

همزمان با تنظیم این گزارش، خبر کشته شدن دست‌کم ۱۴ عزادار عاشورا در ولایت بلخ، واقع در شمال افغانستان در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد.