هزاران تن از کودکان پناهجو در یونان بی سرپرست هستند

هزاران تن از کودکان پناهجو در یونان بی سرپرست هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یونان چند ماهی است که به نحوی بی سابقه با بحران پناهجویان مواجه است.

آگهی

یونان چند ماهی است که به نحوی بی سابقه با بحران پناهجویان مواجه است. بخشی از این پناهجویان که از جنگ سوریه و بحران افغانستان و فقر و گرسنگی جان سالم بدر می برند کودکان و نوجوانانی هستند که بی سرپرست و خانواده راه خطرناک فرار به اروپا را در پیش گرفته اند.

به گفته دولت یونان بیش از ۲۲۰۰ پناهجوی کودک و نوجوان بی سرپرست در یونان هستند. ۱۲۰۰ تن از آنها همچنان در اردوگاههای پناهجویان هستند و هزار تن دیگر توسط برخی از خانواده های یونانی مورد سرپرستی قرار گرفته اند.

دولت یونان در حومه آتن مرکزی برای اسکان کودکان پناهجوی بی سرپرست ایجاد کرده است. در حال حاضر در این مرکز تنها سیزده پناهجو مستقر شده اند و قرار است در هفته های آینده بیشتر از صد نفر به این مرکز منتقل شوند.

محمد یکی از اولین نوجوانان بی سرپرستی که از اردوگاههای یونان به این مرکز منتقل شده است. نوجوان افغان درباره روند خروجش از افغانستان می گوید که روزهای سختی را سپری کرده است. خصوصا در مرز ایران و ترکیه.

وزیر مهاجرت یونان در اینباره می گوید: «می دانیم بخش زیادی از کار همچنان باقی مانده است. ما سخت تلاش می کنیم. اما نمی دانیم کی و چگونه به موفقیت دست پیدا خواهیم کرد. مساله این است که مشکل مهاجرتهای گسترده متوقف نشده است اما باید در این راه موفق شویم. باید سریعتر عمل کنیم اما هنوز به سرعت لازم نرسیده ایم سرعتی که نسبتی متعادل با روند تحولات داشته باشد.»

خبرنگار ما از آتن می گوید: «دولت یونان می داند که هنوز راه زیادی تا حل این معضل مانده است. با این حال هم دولت و هم سازمانهای حقوق بشری می دانند که مراکز این چنینی می تواند به بحران کودکان بی سرپرست مهاجر کمک کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت تکان‌دهنده مهاجران از فاجعه غرق شدن لنج؛ «تلاش نافرجام گارد ساحلی یونان حادثه را رقم زد»

انتخابات یونان؛ مردم برای دومین بار در دوماه گذشته پای صندوق‌های رای رفتند

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است