Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«سعی می کنیم مالکان جدیدی برای روزنامۀ نپسابادشاک پیدا کنیم»

«سعی می کنیم مالکان جدیدی برای روزنامۀ نپسابادشاک پیدا کنیم»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسئولان روزنامۀ «نپسابادشاگ»، می گویند فروش این روزنامۀ قدیمی مجارستان تنها راه ممکن برای ادامۀ حیات آن است.

آگهی

مسئولان روزنامۀ «نپسابادشاگ»، می گویند فروش این روزنامۀ قدیمی مجارستان تنها راه ممکن برای ادامۀ حیات آن است. مالکان این روزنامه مشکلات اقتصادی را دلیل توقف کار این نشریۀ مخالف دولت عنوان کرده اند.

آندراس مورانی، سردبیر این روزنامه در تجمع اعتراضی به این اقدام در مقابل ساختمان این روزنامه با عنوان این مطلب گفت: «من به این نتیجه رسیده ام که این اقدام ناشی از تصمیمات اقتصادی و مالی نیست بلکه تصمیمات دیگری وجود دارد. در حال حاضر تنها کاری که می توانیم بکنیم مذاکره با صاحب این روزنامه برای فروش نپسابادشاگ است.»

به گفتۀ سردبیر این روزنامه، فروش نپسابادشاگ و یافتن مالکان جدید تنها راه ادامۀ انتشار این روزنامه است و به همین منظور روز یکشنبه دیداری میان مالکان این روزنامه و مسئولان آن بر سر شرایط فروش برگزار شده است. سردبیر این روزنامه می گوید مالکان آن امکان انتشار مجدد تا زمان به رسیدن به نتیجه را به شدت رد کرده اند.

صاحبان این روزنامۀ چپ گرا که از ۶۰ سال پیش در مجارستان منتشر می شود روز شنبه به طور ناگهانی و بدون اطلاع خبرنگاران انتشار آن را متوقف کرده و از ورود کارکنان به ساختمان این روزنامه جلوگیری کردند.

این اقدام، اعتراض مسئولان سازمان حمایت از حقوق بشر و انجمن های خبرنگاران و مدافع آزادی بیان را برانگیخته است. روز یکشبه همچنین در حدود ۲۰۰۰ نفر از مردم در حمایت از خبرنگاران و در اعتراض به تعطیلی این روزنامه پرتیراژ مجارستان دست به تجمع و تظاهرات زدند.

خبرنگار یورونیوز در گزارش خود از بوداپست می گوید: «هنوز مشخص نیست سرنوشت کاری خبرنگاران این روزنامه چه خواهد شد اما از یک چیز مطمئن هستیمف نپسابادشاگ روز دوشنبه منتشر نمی شود.»

نپسابادشاگ که در زبان مجاری به معنای مردم آزاد است طی ماههای اخیر به یکی از منتقدین اصلی سیاست های ضد مهاجرپذیری ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان تبدیل شده بود. از زمان به روی کار آمدن در سال ۲۰۱۰، نخست وزیر مجارستان بارها متهم به استفاده از زور علیه رسانه های این کشور به منظور استفاده در جهت منافع خود شده است. به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، طی سالهای اخیر بسیاری از رسانه های دیداری و نوشتاری در مجارستان خصوصی سازی شده و توسط نزدیکان ویکتور اوربان خریداری شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئویی ۳۶۰ درجه از واکنش مجارها به بسته شدن یک روزنامه

نِپسابادشاق، مهمترین روزنامۀ چپ مجارستان تعطیل شد

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد