Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال کلمبیایی ها از اهداء جایزه نوبل صلح به رئیس جمهور سانتوس

استقبال کلمبیایی ها از اهداء جایزه نوبل صلح به رئیس جمهور سانتوس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کلمبیایی های حامی توافقنامه صلح دولتشان با شورشیان فارک امیدوارند اهداء جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۶ میلادی به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور این کشور باعث تحکیم، رسمیت یافتن و اجرای این توافقنامه…

آگهی

کلمبیایی های حامی توافقنامه صلح دولتشان با شورشیان فارک امیدوارند اهداء جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۶ میلادی به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور این کشور باعث تحکیم، رسمیت یافتن و اجرای این توافقنامه شود.

منتقدان این توافقنامه که در یک رفراندوم و با اختلاف اندکی به آن نه گفتند دولت را در مذاکره و برخورد با شورشیان به انعطاف و نرمش متهم می کنند.

کلمبیایی ها در رفراندوم روز یکشنبه ۲ اکتبر با ۵۰.۲۴ درصد آراء این توافقنامۀ صلح را رد کردند.

یکی از موافقان توافقنامه در خصوص دریافت جایزه صلح توسط رئیس جمهوری سانتوس می گوید: «جایزه نوبل برابر با صلح نیست، کار هنوز تمام نشده و توافقنامه باید اجراء شود. دوم این که باید از دوقطبی کردن جایزه نوبل صلح بپرهیزیم. این جایزه بخاطر قربانیان و برای قربانیان است.»

یک معلم کلمبیایی هم گفت: «بنظرم این جایزه نشانگر حمایت جامعه بین الملل از کلمبیا و بخاطر عطش ما برای یافتن راه حلی آنی و پایان دادن به درگیری هایی است که جان بسیاری را ستانده است. این جایزه، تایید و یک آری به کشور ماست.»

رئیس جمهور کلمبیا و رهبر فارک برغم نتیجه منفی همه پرسی گفته اند که به توافق صلحی که در هاوانای کوبا امضاء شد پایبند خواهند بود.

ناتالیا اوروزکو، خبرنگار یورونیوز از بوگوتا می گوید: «خبر اهدای جایزه نوبل صلح به خوزه مانوئل سانتوس، کلمبیا را سرشار از امید کرد خصوصا آنهایی را که می خواهند تا توافقنامه در اسرع وقت رسمیت یابد. بیانیه ای از هاوانا منتشر شد و اعلام داشت که دو طرف مذاکره به آنهایی که به رفراندوم رای “نه” دادند گوش خواهند سپرد اما همزمان هر تغییری در توافقنامه باید با موافقت دوجانبه دولت و فارک اعمال شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری کلمبیا جایزه صلح نوبل را به مردم کشورش تقدیم کرد

رییس جمهوری کلمبیا برنده جایزه صلح نوبل شد

جنگ ۳۰۰ ساله برای تصاحب ۲۰۰ تن طلا و جواهرات؛ چرا کشتی افسانه‌ای غرق شد و سرنوشت گنج‌ آن چه می‌شود؟