دهمین سالگرد قتل روزنامه نگار روس منتقد پوتین

دهمین سالگرد قتل روزنامه نگار روس منتقد پوتین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«آنا در سالروز تولد او (پوتین) کشته شد، بسیار سخت است که باور کنیم این تنها یک اتفاق ساده بوده است.»

آگهی

همزمان با دهمین سالگرد قتل آنا پولیتکوفسکایا، خبرنگار روس مراسم یادبودی برای وی در مقابل دفتر روزنامه “نووایا گازتا” که در آن فعالیت داشت در شهر مسکو برگزار شد.

بر اساس گزارش ها، علاوه بر روزنامه نگاران روس، گروهی از شهروندان نیز در این مراسم حضور یافتند.
یکی از شرکت کنندگان در این مراسم پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «آنا در سالروز تولد او (پوتین) کشته شد، بسیار سخت است که باور کنیم این تنها یک اتفاق ساده بوده است.»

یکی از فعالان سیاسی حاضر در این مراسم نیز گفت: «از زمان قتل وی تاکنون بیش از ۷۰۰ مورد حمله به روزنامه نگاران روس صورت گرفته و ۵۷ روزنامه نگار نیز کشته شده اند. این یک تراژدی واقعی برای روسیه است به خصوص وقتی کسانی که باید به مردم حقیقت را بگویند، قربانی، کشته و یا مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.»

آنا پولیتکوفسکایا روزنامه نگار و فعال حقوق بشر اهل روسیه بود که در زمان جنگ چچن فعالیت های زیادی انجام داد. او به خاطر گزارش هایش درباره موارد نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی روس در چچن شهرت داشت. وی از منتقدان جدی ولادیمیر پوتین بود.

خانم پولیتکوفسکایا، هفتم اکتبر ۲۰۰۶ در آسانسور ساختمان محل سکونتش به قتل رسید. در سال ۲۰۱۴ میلادی، دادگاهی در روسیه دو نفر را به جرم قتل وی به حبس ابد محکوم کرد و سه نفر دیگر نیز به جرم مشارکت در قتل به حبس هایی بین ۱۲ تا ۲۰ سال محکوم شدند. پیشتر نیز یک افسر سابق پلیس به خاطر تهیه اسلحه ای که خانم پولیتکوفسکایا با آن به قتل رسید، به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. با این وجود هنوز مشخص نیست چه کسی دستور قتل این روزنامه نگار را صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدودف: سربازان بریتانیایی در اوکراین و کارخانه‌های آلمانی تولید موشک «اهداف مشروعی» برای ما هستند

پیش‌بینی تازه از رشد اقتصادی روسیه و اوکراین؛ مسکو برخلاف انتظارها رونق را حاکم کرد

ادعای اوکراین درباره کشته شدن فرمانده روس؛ مسکو با عکس و ویدئو به‌طور غیرمستقیم تکذیب کرد