Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آنتونیو گوترش کیست؟

آنتونیو گوترش کیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مطبوعات پرتغال از اعلام انتخاب آنتونیو گوترش به جای بان کی مون در سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد استقبال کردند.

آگهی

مطبوعات پرتغال از اعلام انتخاب آنتونیو گوترش به جای بان کی مون در سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد استقبال کردند. گوترش یک سوسیالیست میانه روست که تجربه سالها کار در سازمان ملل را دارد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به اجماع حمایت خود را از دبیرکلی گوترش اعلام کردند. ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: «خانم ها و آقایان، شما شاهد صحنه ای تاریخی هستید. گمان نمی کنم انتخاب به چنین روشی تا به حال در تاریخ سازمان ملل اتفاق افتاده باشد.»

آنتونیو گوترش از طریق جنبش کاتولیک ها وارد سیاست شد و پس از دگرگونی «آرام» ساختار سیاسی، معروف به انقلاب میخک در سال ۱۹۷۴ به حزب سوسیالیست پیوست. او در سال ۱۹۹۵ به عنوان نخست وزیر پرتغال برگزیده شد. در آن زمان پرتغال شاهد رشد اقتصادی بود و گوترش توانست در کشورش «حداقل دستمزد تضمینی» تعیین کند و پرتغال را به عضویت حوزه پولی یورو درآورد. او را به عنوان سیاستمداری مسئول، اهل گفتگو و عمل و نیز طرفدار اتحادیه اروپا می شناسند.

گوترش از سال ۲۰۰۱ به مدت ده سال عهده دار مدیریت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بود و در این سمت کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشت. او با کاستن از پرسنل سازمان ملل در ژنو، تعداد نیروهای این سازمان را در مناطقی که به کمک های انسانی نیاز بود، به میزان قابل توجهی افزایش داد.

آقای گوترش دوبار در سمت رئیس کمیساریای عالی پناهندگان با یورونیوز مصاحبه کرده است. او یک بار در پاسخ به پرسشی از خبرنگار یورونیوز در مورد توصیه اش به جانشین خود در این سمت گفت: «باید هم چنان به مسایل اضطراری که متأسفانه در جهان رو به افزایش دارد پاسخ داده شود و این بسیار مهم است. پیوندهای قدرت روشن نیست و پیش بینی ناپذیری و مصونیت از مجازات، سکه رایج شده است. همچنین باید چیزهایی را یادآوری کنیم که کسی از آنها حرفی نمی زند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنتونیو گوترش برای یک دوره پنج ساله دیگر دبیرکل سازمان ملل باقی می‌ماند

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند

دیپلمات باسابقه پیشین آمریکایی به جاسوسی برای کوبا اعتراف کرد