تصمیم کنفرانس بروکسل به کمک ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی به افغانستان

تصمیم کنفرانس بروکسل به کمک ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی به افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کنفرانس بین المللی کمک به افغانستان روز چهارشنبه با حضور بیش از ۷۰ کشور و همچنین سازمان های بین المللی در بروکسل کار خود را آغاز کرد.

آگهی

کنفرانس بین المللی کمک به افغانستان روز چهارشنبه با حضور بیش از ۷۰ کشور و همچنین سازمان های بین المللی در بروکسل کار خود را آغاز کرد. در نخستین روز از این کنفرانس، کشورهای شرکت کننده قول دادند برای کمک به افغانستان ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو طی چهار سال آینده اختصاص بدهند.

از دیگر مسائلی که در نخستین روز از این کنفرانس مطرح شد، نقش کشورهای همسایۀ افغانستان در کمک به این کشور بود.

جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا در این کنفرانس با دعوت از کشورهای منطقه گفت: «از روسیه، چین، پاکستان، هند و ایران می خواهم به نقش ویژۀ خود برای ایجاد تغییرات بزرگ در منطقه فکر کنند. این تغییرات نه تنها در اقتصاد و ساختار اجتماعی افغانستان، بلکه در به دست آوردن صلح با طالبان هم می تواند دیده شود.»

همزمان با این کنفرانس، طالبان حملات جدیدی را طی روزهای گذشته در استان قندوز در شمال افغانستان صورت داده است. به گفتۀ مقامات ارتش افغانستان، تلاش این گروه برای تصرف بخش هایی از این شهر با شکست روبرو شده است. نخستین حملۀ طالبان روز دوشنبه صورت گرفته که در جریان آن مناطقی مانند «سه درک»، «قهوه خانه» و «زاخیل» به کنترل این گروه تروریستی در آمده اما به گفتۀ ارتش افغانستان با مقاومت نیروهای نظامی دولتی روبرو شده اند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز در این رابطه می گوید: «آنها شاید فکر می کردند که شاید اگر قبل از کنفرانس بروکسل یا در شب قبل از شروع کنفرانس اگر دستاوردی نظامی داشته باشند شایداین تاثیری بسیار قطعی داشته باشد بر نتایج کنفرانس. برعکس، جنگ افروزی طالبان را کسی در اینجا تایید نکرده و نمی کند.»

مسالۀ مهاجرت اتباع افغان به اروپا که بعد از سوریه دومین ملیت پناهجو تلقی می شوند، از دیگر موضوعات این کنفرانس بود.

ماریا سرسالاری، فرستادۀ یورونیوز به این کنفرانس در گزارش خود می گوید: «مدتها بعد از انچه از سوی بعنوان کم توجهی به مساله افغانستان بدلیل بحرانهایی مانند اوکراین و سوریه تلقی می شد جامعه جهانی این بار از مقر اتحادیه اروپا فرستاد که نسبت به کمک به صلح و ثبات و مملکت سازی در افغانستان بسیار پیگیر و جدی است.»

اتحادیۀ اروپا که میزبان این کنفرانس است با تاکید بر اینکه به افغانستان کمک خواهد کرد، از این کشور خواسته است به تعهدات خود عمل کند که مبارزه با فساد مالی یکی از این مسئولیت هاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعهد شرکت کنندگان کنفرانس بروکسل به حمایت مالی از افغانستان تا سال ۲۰۲۰ میلادی

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»