استانبول؛ تجمع معترضان در پی بسته شدن ۲۳ شبکۀ رادیو و تلویزیون

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استانبول؛ تجمع معترضان در پی بسته شدن ۲۳ شبکۀ رادیو و تلویزیون

صدها نفر شامگاه سه شنبه در پی تعطیل شدن ۲۳ شبکۀ رادیو و تلویزیون در ترکیه با تجمع در میدان تقسیم شهر استانبول به این اقدام دولت اعتراض کردند.

معترضان که بیشتر آنها خبرنگاران رسانه های تعطیل شده هستند، این اقدام دولت را مخالف دموکراسی می دانند. فعالیت این شبکه های رادیو و تلویزیونی به دستور دادگاهی در ترکیه ممنوع اعلام شده و همزمان از صبح سه شنبه تعطیل شدند.

رییس اتحادیۀ روزنامه نگاران ترکیه که در میان تجمع کنندگان بود، تک صدایی در این کشور را خطرناک می داند و می گوید: «روزی خواهد رسید که تمام شبکه های مخالف تعطیل و همۀ صداها ساکت شوند. امروز ۲۳ تلویزیون [و رادیو] بسته شدند، فردا شاید ۱۵ شبکۀ دیگر به اینها اضافه شود. ما مجبور خواهیم بود درست مانند دهه های ۸۰ و ۹۰، همه ببینندۀ یک شبکه باشیم و آنهم شبکۀ پروپاگاندای دولت خواهد بود. ما صداهایمان را بالا خواهیم برد و اجازه نمی دهیم این اتفاق بیافتد.»

بسیاری از این رسانه ها به ارتباط با جنبش گولن یا حزب کارگران کردستان پ.کا.کا متهم شده اند که از آنجمله می توان به شبکۀ کرد زبان «آی ام سی تی وی» ( IMCTV) اشاره کرد. روز سه شنبه پلیس پس از ورود به دفتر این شبکۀ تلویزیونی و ضبط کامپیوترها، خبرنگاران و کارکنان آن را مجبور به ترک محل کار خود کرد.

تعطیلی این رسانه ها در ادامۀ فشارهای دولت ترکیه بر مخالفان بویژه کردها و هواداران جنبش گولن در پی کودتای صورت گرفته در این کشور است. در همین رابطه، پلیس ترکیه روز سه شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد در زمان حالت فوق العاده در این کشور که از فردای کودتا به اجرا گذاشته شده است تاکنون بیش از ۱۲ هزار نیروی پلیس دستگیر یا از کار معلق شده اند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون ۳۲ هزار نفر از زمان کوتادی روز پانزدهم ژوییه در این کشور دستیگر شده اند و ۷۰ هزار نفر نیز تحت بازجویی یا تحقیقات قرار گرفته اند. بیشتر دستگیر شدگان از میان روزنامه نگاران، قضات، وکلا، نیروهای پلیس، معلمان و اساتید دانشگاه و ارتش هستند.