ابلاغ آیین‌نامه جدید اردوهای دانشجویی: همراه داشتن ساز و دخانیات ممنوع شد

ابلاغ آیین‌نامه جدید اردوهای دانشجویی: همراه داشتن ساز و دخانیات ممنوع شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی وزارت بهداشت اعلام کرد شورای اسلامی شدن دانشگاهها، آیین نامه اردوهای دانشجویی را بازنگری و اصلاح کرده است.

شورای اسلامی شدن دانشگاهها که نهاد رهبری ایران مسئولیت کارگروه تربیتی آن را بر عهده دارد خود بخشی از شورای انقلاب فرهنگی است و مصوبات آن در خصوص دانشگاه ها، جزو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می آید. وزارت خانه های علوم، بهداشت و نیز دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این شورا حضور دارند.

در بندهایی از این آیین نامه آمده است که برگزاری اردوهای مختلط برای دانشجویان مجاز نیست و همچنین بر اصل کاهش اختلاط غیرضروری در اردوها تأکید شده است. همچنین طبق این آیین نامه برگزاری اردو تنها با درخواست مجوز کتبی از شورای فرهنگی دانشگاه امکان پذیر خواهد بود و اطلاعیه برگزاری اردو نیز تنها با داشتن مهر شورای فرهنگی دانشگاه می تواند در تابلوهای اعلانات دانشگاهی نصب شود. شورایی که مسئولیت برخورد با تخلفات احتمالی را نیز بر عهده دارد.

این آیین نامه می گوید برگزاری اردوهای خارج از کشور برای دانشجویان ممنوع است هرچند با تبصره ای سفرهای زیارتی و نیز سفرهای پژوهشی به منظور شرکت در همایشهای تخصصی امکان پذیر خواهد بود.

تبصره دیگری نیز عنوان می کند که تمامی سفرهای جمعی دانشجویی که با برنامه ریزی متمرکز وزارت خانه ها، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی و سازمان مرکزی بسیج دانشجویی برگزار می شود از شمول این آیین نامه خارج است.

رهبر ایران چندی پیش در نشستی با دانشجویان در این باره گفته بود: «کسانی که دختران و پسران دانشجوی مردم را تحت عنوان ایجاد جاذبه، بصورت مختلط در پوشش اردوهای دانشجویی به اروپا می برند قطعاً به محیط های دانشجویی و حتی نسل آینده خیانت می کنند. اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط ترین کارها است، آنها را به سمت بهشت باید برد، نه به سمت دوزخ. بله، این کارها در دانشگاه ها اصلاً وجهی ندارد.»


رهبر جمهوری اسلامی ایران مخالف اردوهای مختلط دانشجویی است و گفته است برگزاری چنین اردوهایی خیانت به نسل آینده است.

طبق این آیین نامه، همراه بردن ساز موسیقی و دخانیات در سفرهای دانشجویی ممنوع بوده، با کسانی که از سفر دانشجویی خود، فیلم یا عکسی مخالف منافی و شئونات اسلامی منتشر کنند برخورد خواهد شد. همچنین براساس ماده سی و یکم این آیین نامه، چنانچه کسانی در اردوهای فاقد مجوز، از عنوان و اعتبار دانشگاه استفاده کنند و یا به شان و منزلت (استاد، دانشجو و یا دانشگاه) لطمه بزنند متخلف بوده و برابر مقررات انضباطی دانشگاه با آنها برخورد خواهد شد.

محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی وزارت بهداشت در این رابطه گفت: در واقع مسئول برگزاری اردوهای مختلط، نه دانشگاه‌ها بلکه خود دانشجویان هستند و دانشگاه‌ نمی‌تواند دانشجویان را با بستن مچ بند الکترونیکی کنترل کند چراکه دانشجویان بعد از کلاس‌ها مستقل اند و دانشگاه‌ در این زمینه دخالتی نمی‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بازنگری آیین‌نامه جدید اردوهای دانشجویی در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و اما هنوز به وزارت بهداشت ابلاغ نشده تا این آیین‌نامه را به دانشگاه‌ها اعلام کنیم. به محض ابلاغ دانشگاه‌ها را در جریان آیین‌نامه جدید قرار خواهیم داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد