Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیمان صلح میان فارک و دولت کلمبیا؛ پایان پنج دهه درگیری خونین

پیمان صلح میان فارک و دولت کلمبیا؛ پایان پنج دهه درگیری خونین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان چریکی «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» موسوم به فارک، هفته گذشته در منطقه «کاگوان» در جنوب شرق کلمبیا دهمین و آخرین گردهمایی ملی خود را به عنوان یک گروه شورشی مسلح برگزار…

آگهی

سازمان چریکی «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» موسوم به فارک، هفته گذشته در منطقه «کاگوان» در جنوب شرق کلمبیا دهمین و آخرین گردهمایی ملی خود را به عنوان یک گروه شورشی مسلح برگزار کرد.

آتش بس میان این گروه و نیروهای دولتی از ۷ شهریور (۲۸ اوت) آغاز شده است و به تازگی نیز رهبران این گروه چریکی اعلام کردند که سرانجام پس از چهار سال گفتگو، با امضای قرارداد صلح با دولت کلمبیا موافقت کردند تا به پنج دهه درگیری خشونت آمیز پایان دهند.

رودریگو لوندونو، رهبر فارک در آخرین گردهمایی اعضای این گروه گفت: «ما به اتفاق آراء تصمیم گرفتیم به این درگیری ها پایان دهیم و صلحی پایدار و ماندگار برقرار کنیم. صلحی که اعتقاد راسخ دارم تمامی مردم کشور از بذر تحول نهفته در آن بهره خواهند برد.»

گفتگوهای صلح میان رهبران فارک و دولت کلمبیا در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی (۲۹ آبان ۱۳۹۱) در کوبا آغاز شد. موضوع اصلی این گفتگوها، عواقب قانونی تسلیم شدن جنگجویان فارک و همچنین امتیازاتی بود که دولت کلمبیا باید درمقابل، پس از برقراری صلح به این گروه واگذار می کرد.

سازمان ملل متحد نیز در به نتیجه رسیدن این گفتگوها نقشی کلیدی ایفا کرد. خوان کارلوس، رئیس جمهوری کلمبیا هفته گذشته در سازمان ملل گفت: «این اولین بار است که برای حل این کشمکش به قربانیان اولویت داده می شود یعنی به حق آنان برای کشف حقیقت، برای عدالت، برای دریافت غرامت و نیز به منظور جلوگیری از تکرار (چنین فجایعی).»

Peace agreement #Colombia 2 be signed today w/ “bullet-pen” JuanManSantos</a> announced. Ban Ki-moon is in the country & will receive one too <a href="https://t.co/HQT2Tp8hhm">pic.twitter.com/HQT2Tp8hhm</a></p>&mdash; Misión ONU Colombia (MisionONUCol) September 26, 2016

بر اساس این پیمان صلح، دولت و شورشیان فارک در موضوع تخصیص زمین، اعطای وام و ارائه خدمات اساسی به مردم ساکن مناطق محروم به توافق رسیدند؛ مناطق محرومی که پیش از این نواحیِ درگیری میان دو طرف محسوب می شدند.

همچنین از این به بعد، فارک یک حزب سیاسی خواهد بود و با ۱۰ کرسی در کنگره ۲۶۸ نفری این کشور حضور خواهد داشت. حدود ۷ هزار جنگجوی فارک نیز شش ماه فرصت دارند تا به یکی از ۲۸ منطقه تعیین شده از سوی سازمان ملل رفته و سلاحهایشان را تحویل دهند. در برابر، هر جنگجو ۶۱۰ یورو دریافت می کند و تا دو سال حقوق می گیرد.

همچنین فارک موافقت کرد تولید کوکائین را متوقف کند، و دولت نیز متعهد شد به کشاورزان این مناطق کمک کند تا بتوانند زندگی تازه ای تشکیل دهند. جرائم سیاسی بخشیده می شوند اما به جرائم مربوط به قتل، قتل عام، شکنجه و تجاوز در دادگاه رسیدگی خواهد شد.

طی ۵۲ سال گذشته بیش از ۲۶۰ هزار کلمبیایی کشته شده اند که نزدیک به هشتاد درصد آنها غیرنظامی بوده اند. در این درگیری ها بیش از ۶ میلیون تن آواره شده و ۴۵ هزار تن دیگر نیز ناپدید شده اند. با این وجود اعضای گروه فارک، عامل همه خشونتها نبوده اند بلکه شبه نظامیان راست افراطی این کشور نیز در ارتکاب این جرایم نقش داشته اند.

حال بناست مردم کلمبیا روز دوم اکتبر در یک همه پرسی شرکت کنند تا موافقت و مخالفت خود با این توافق را اعلام کنند. اما شفا یافتن زخم از این خشونتها در کلمبیا به زمانی دراز نیاز دارد.

گفتگو با یک میانجی پیمان صلحِ کلمبیا

جیانی لا بلّا عضو جامعه سنت اجیدیو است، جنبشی ایتالیایی که مسیر گفتگوهای میان دولت کلمبیا و فارک را هموار کرد. او در یک گفتگوی ویژه از رُم با یورونیوز همراه شد.

یورونیوز: شما دوشنبه گذشته شخصا شاهد امضای این پیمان صلح بودید و به تازگی از کلمبیا برگشته اید، حال و هوای کلمبیا چطور بود؟ آیا مردم فکر می کنند که این توافق موفق خواهد بود؟

لابلّا: امضای این توافق در کارتاگنا شور و شوق فراوانی در مردم ایجاد کرده است. کلمبیایی ها بیش از ۵۲ سال منتظر این صلح بوده اند و جشن امضای توافق را در سرتاسر کشور تماشا کردند. اما این احساس شادی با نگرانی بسیاری از مردم که به نتیجه کار تردید دارند آمیخته است. آنها خواهان صلح هستند اما همزمان می ترسند که مبادا این صلح دوام نیاورد.

یورونیوز: سیاستمداران دست راستی کلمبیا به شدت از این توافق انتقاد کرده اند، آیا فکر می کنید که این پیمان، بهترین توافقِ ممکن بود؟

آگهی

لابلّا: توافقنامه پیچیده ای که بیش از ۲۹۰ صفحه دارد بناست راهنمای اجرای فرآیند صلح باشد. مانند تمامی توافقها، در مسیر این توافق نیز خطراتی در کار هست و تا رسیدن به آشتی کامل زمان زیادی می طلبد. اما آنچه فعلا مهم است تبدیل این توافقنامه به واقعیات عینی است.

یورونیوز: این مذاکرات چهارسال طول کشید، بی شک لحظات حساسی در کار بوده است. آیا به این هم فکر کردید که ممکن است کلا شکست بخورید؟

لابلّا: فکر می کنم حساسترین جای کار، صحبت درباره «عدالت انتقالی» بود و اینکه چه بر سر جنگجویان فارک خواهد آمد. آیا زندانی خواهند شد یا خیر؟ این مسأله مهم بود و حساسترین بحثها بر سر آن ماه ها طول کشید. بسیاری از افراد تلاش کردند تا راه حلی قضایی و نوآورانه برای اجرای عدالت پیدا کنند که نه تنها جزایی باشد بلکه بتواند بازگشت و جذب دوباره افراد در اجتماع را تضمین کند.

یورونیوز: روز سوم اکتبر یعنی روز بعد از همه پرسی از مردم درباره این توافق چه می شود؟

آگهی

لابلّا: به محض اینکه دولت نتایج همه پرسی را اعلام کند، این توافق طبق زمانبندی تعیین شده تدریجا به اجرا در می آید. شورشیان فارک به مناطقی شبیه روستاهایی تازه تأسیس منتقل خواهند شد. سپس به تدریج سلاحهایشان را تحویل خواهند داد و دولت در برابر اقدامات تلافی جویانه شبه نظامیان از آنان محافظت خواهد کرد، تا زمانی که به مسائل قضایی شان رسیدگی شود.

یورونیوز: جامعه سنت اجیدیو اجرای این توافقنامه را به دقت زیر نظر خواهد داشت، اما چقدر طول می کشد تا کلمبیا به ثبات واقعی برسد؟

لابلّا: زمان بسیار زیادی می برد. البته ما اجرای تمامی مواد توافقنامه را تسریع کرده ایم اما این فرآیند باید در ذهن و دل مردم کلمبیا جای بگیرد. این پیمان بناست طرز برخورد و رفتار مردم را عوض کند و این کاری نیست که یه شبه به انجام برسد. واقعا مهم است که جامعه بین المللی، جامعه مدنی و کلیسا برای کمک به فرآیند این آشتی به سختی تلاش کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حفظ یا تغییر پیمان صلح با گروه «فارک»؛ چالش رای‌دهندگان انتخابات کلمبیا

فارک بخاطر کشتار 'چینیتا' عذرخواهی کرد

جنگ ۳۰۰ ساله برای تصاحب ۲۰۰ تن طلا و جواهرات؛ چرا کشتی افسانه‌ای غرق شد و سرنوشت گنج‌ آن چه می‌شود؟