رویترز: افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران به چهار کشور آسیایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
رویترز: افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران به چهار کشور آسیایی

خبرگزاری رویترز نوشت واردات نفت از ایران توسط چهار خریدار عمده در آسیا در ماه اوت سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۸۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش رویترز در ماه اوت گذشته جمهوری اسلامی ایران به چهار کشور آسیایی کره جنوبی، ژاپن، چین و هند، روزانه یک میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است.

براساس این گزارش واردات نفت ایران توسط ژاپن در ماه اوت سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱.۴ درصد و واردات نفت ایران توسط چین نیز ۴۸ درصد افزایش داشته است. همچنین واردات هند از ایران در ماه اوت سال جاری نسبت به سال قبل سه برابر و واردات نفت ایران توسط کره جنوبی هم دو برابر شده است.

رویترز نوشته است که این رقم بالاترین سطح صادرات نفت ایران به این چهار کشور در پنج سال و نیم گذشته بوده است.


نشست الجزایر و تعیین سطح تولید نفت ایران

مجمع بین‌المللی انرژی از ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در الجزیره برگزار شد و نشست صد و هفتاد و یکم اوپک نیز به منظور بررسی تحولات بازار نفت روز ٣٠ نوامبر امسال (١٠ آذرماه) با حضور ١٤ عضو این سازمان در مقر اوپک در وین برگزار می‌شود.

در نشست الجزایر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ در زمینه کاهش تولید به توافق رسیدند. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران که کشورش در نشست های قبلی اوپک با عربستان منازعه داشت، پس از نشست چهارشنبه در الجزایر گفت: اوپک امروز یک تصمیم استثنایی گرفت و پس از دو و نیم سال برای مدیریت بازار به اجماع رسید.


بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در نشست الجزایر

زنگنه همچنین در حاشیه اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر گفت: ایران قصد دارد سهم ١٣ درصدی خود از مجموع تولید نفت اوپک در دوران پیش از تحریم را دوباره به دست بیاورد.

در حال حاضر تولید روزانه نفت خام ایران به حدود سه میلیون و ۶۵۳ هزار بشکه در روز رسیده است و تهران قصد دارد تولید روزانه خود را به چهار میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

ایران قبل از تحریم‌های غرب دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک بود و روزانه تا ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت، اما در سال ۲۰۱۳ و در اوج تحریم‌ها، این رقم به حدود یک میلیون بشکه رسید. بعد از توافق هسته‌ای ایران با شش کشور غربی تهران تلاش دارد تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد.