در میان جنگ لفظی آمریکا و روسیه، حلب برای چهارمین روز متوالی بمباران شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
در میان جنگ لفظی آمریکا و روسیه، حلب برای چهارمین روز متوالی بمباران شد

در حالیکه کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه با استفاده از کلماتی مانند «وحشیگری» و «جنایت جنگی»، لحن خود علیه روسیه را به دلیل حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شدت بخشیده اند، بمباران بخش شرقی حلب که توسط گروههای مسلح کنترل می شود برای چهارمین روز ادامه یافت.

روسیه با بیان اینکه وضعیت در سوریه بسیار پیچیده است، اتهامات کشورهای غربی را رد می کند و اظهارات نمایندگان این کشورها در شورای امنیت سازمان ملل را یکجانبه می داند.

ماریا زاخارووآ، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه این اظهارات را کلیشه ای می داند و می گوید: «تمام این اظهاراتی که با توهین فاصلۀ کمی دارد و این به اصطلاح دیپلمات های آمریکایی خود را برای گفتن آنها آزاد می دانند، و به شکلی هیستریک و بدون فهم درست از شرایطی به زبان می آورند که غیرقابل کنترل شده است، همه و همه برای این است که توجه دیگران را از سیاست تخریب کننده ای که آنها در [ این کشور] پیش گرفته اند منحرف کنند.»

نیروهای نظامی سوریه با پشتیبانی جنگنده های روس از روز جمعۀ گذشته بر شدت بمباران مناطقی از حلب افزوده اند. سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید روز دوشنبه ۱۲ نفر دیگر در این بمباران ها کشته شدند و به این ترتیب، شمار قربانیان از روز جمعه به اینسو به ۱۴۰ نفر رسید که بیشتر آنها غیرنظامی هستند.

روسیه و سوریه می گویند اهداف این بمباران ها مواضع گروههای تروریستی است که در این شهر مستقر شده اند اما سازمانهای مدافع حقوق بشر و برخی از کشورهای غربی این دو کشور و همچنین متحدان آنها مانند ایران و حزب الله را متهم می کنند که مخالفان دولت و غیرنظامیان را هدف قرار داده اند.

بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر از ساکنان شهر حلب به دلیل محاصرۀ نیروهای دولتی در این شهر به سختی به مواد غذایی و دارو دسترسی دارند و به گفتۀ سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، نان و آب آشامیدنی کمیاب شده و به دلیل گرانی شدید مواد غذایی مردم نمی توانند غذای کافی تهیه کنند.