Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا به دسامبر موکول شد

همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی ایتالیا به دسامبر موکول شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایتالیا خود را برای همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی آماده می کند.

آگهی

ایتالیا خود را برای همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی آماده می کند. این همه پرسی بنا به درخواست ماتئو رنتزی، نخست وزیر در چهارم دسامبر (۱۴ آذر) برگزار خواهد شد. به باور رنتزی این اصلاحات ثبات سیاسی را به کشور بازخواهد گرداند.

کلودیو دو ویچنتی، سخنگوی دولت با اعلام تاریخ همه پرسی گفت: «فکر می کنیم تا چهارم دسامبر شهروندان فرصت کافی برای بحث و تبادل نظر در مورد محتوای اصلاحات را داشته باشند.»

ماتئو رنتزی وعده داده بود در صورتی که ایتالیایی ها در این همه پرسی به اصلاحات پیشنهادی او رای منفی بدهند وی از مقامش کناره گیری خواهد کرد. حال که آخرین نظرسنجی ها از پیشی گرفتن مخالفان حکایت دارد نخست وزیر از موضع خود عقب نشسته و می گوید کناره گیری نخواهد کرد. از همین رو او که پیشتر اوایل اکتبر را برای این همه پرسی درنظر گرفته بود تاریخ آن را تا جایی که امکان داشت (دو ماه) به تعویق انداخت تا بختش را برای کسب نتیجه مورد نظر بیشتر کند.

آلفردو داتور، عضو جناح چپ در مجلس سنای ایتالیا در این باره گفت: «رنتزی این تاریخ را انتخاب کرده با این تصور که مشارکت پایین رای دهندگان در ماه دسامبر احتمال پیروزی موافقان اصلاحات را افزایش خواهد داد.»

این اصلاحات عمدتا سنا را نشانه گرفته تا به این ترتیب نخست وزیر تنها در قبال مجلس نمایندگان پاسخگو باشد. به موجب این اصلاحات دو سوم تعداد نمایندگان مجلس سنا کاسته می شود و اختیارات این مجلس هم محدودتر می شود. علاوه بر این از قدرت دولت های محلی هم کاسته خواهد شد.

اتحادیه اروپا امیدوار است رای دهندگان ایتالیایی موافقت خود را با اصلاحات در قانون اساسی این کشور اعلام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

جایگاه و مفاهیم زن و خانواده در قانون اساسی ایرلند؛ رای «نه» در صدر آرا همه‌پرسی قرار گرفت

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند