رهبر ایران تایید کرد: به صلاح کشور نیست احمدی‌نژاد نامزد انتخابات شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
رهبر ایران تایید کرد: به صلاح کشور نیست احمدی‌نژاد نامزد انتخابات شود

علی خامنه ای، رهبر ایران، گزارش‌ها درباره مخالفتش با ورود محمود احمدی‌نژاد به انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران را تائید کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران روز دوشنبه پنجم مهرماه سخنان او در جلسه درس خارج فقه را منتشر کرده که آقای خامنه ای در آن گفته است: «یک آقایی آمده پیش من٬ من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید. گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید.»


آقای خامنه‌ای گفته است ورود احمدی‌نژاد به انتخابات را به ضرر وی و کشور می‌داند، با این حال در این زمینه امر و نهی نکرده است و تنها گفته است که صلاح نمی‌داند او در انتخابات شرکت کند.

رهبر ایران اضافه کرده که این توصیه وی نباید موجب اختلاف شود چرا که علت مخالفت او، جلوگیری از دوقطبی شدن جامعه بوده است و دوقطبی شدن جامعه در کشور مضر است. وی گفته است: «خوب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خوب حالا این هم پشت بلندگو.»​

آقای خامنه ای در ادامه با انتقاد از رسانه هایی که این موضوع را پوشش داده اند، گفته است: «دشمنان هم که گوش خواباندند استفاده کنند. بحث می‌کنند، تحلیل می‌کنند، علت چیست، چرا گفتند، این چیست معنایش؟ این معنایش این است که دشمن می‌خواهد استفاده کند. ما چه کار باید بکنیم؟ ما باید نقطهٔ مقابل دشمن حرکت بکنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی در پایان هدف خود از علنی کردن این موضوع را «پایان دادن به حواشی» ذکر کرده و گفته است که تحت تاثیر کسی قرار ندارد و از بسیاری از افراد اطلاعات بیشتری دارد و از اوضاع کشور نیز، غالبا بیشتر از اغلب افراد شناخت دارد.


خبر منع آقای احمدی‌نژاد از کاندیداتوری برای انتخابات آینده ریاست جمهوری توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران، نخستین بار در ۲۸ شهریور به نقل از مهدی فضائلی، مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس منتشر شد. سپس محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، آن را تأیید کرد.

این موضوع منجر به واکنشهای مختلف و اظهارنظرهای چهره های سیاسی شد. علی‌اکبر جوانفکر و عبدالرضا داوری‌، دو تن از یاران احمدی‌نژاد طرح این مسئله را جنگ روانی خواندند و گفتند خبرهای مربوط به دفتر رهبری هنگامی اعتبار دارد که از سوی این دفتر اعلام شده باشد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شود. محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر سفرهای متعددی به نقاط مختلف ایران داشته که در مورد انتخاباتی بودن این سفرها گمانه‌زنی‌هایی می‌شود.

ماه گذشته احمدی‌نژاد درباره احتمال شرکت در دور آینده انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: «فعلا مصالح اقتضا نمی‌کند که ورود کنم، وقتش که شد در خدمت ملت خواهم بود.»