آگهی

رهبر جمهوری اسلامی احمدی‌نژاد را از نامزدی در انتخابات نهی کرده است

رهبر جمهوری اسلامی احمدی‌نژاد را از نامزدی در انتخابات نهی کرده است
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهدی فضائلی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران را از حضور در انتخابات آتی ریاست جمهوری «نهی صریح» کرده است.

آگهی

این مقام سپاه در یادداشتی در خبرگزاری فارس نوشت: «چند روزی است محافل رسانه‌ای و سیاسی گوناگون از جمله کانال های نزدیک به دکتر احمدی نژاد، از ملاقات وی با رهبر انقلاب اسلامی خبر می دهند. دیداری مهم که به‌ درخواست و پیگیری خود او انجام شده اما ظاهرا نتیجه اش خلاف انتظار وی بوده‌ است!»

وی افزوده است: «هرچند هنوز جزئیات این دیدار که چند هفته قبل انجام شده است منتشر نشده، ولی این مقدار قطعی است که وی با نهی صریح رهبر انقلاب، برای ورود به میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده مواجه شده است! نهیی برخاسته از تدبیر، یعنی لایه‌های زیرین و صفحات پسینی ماجراها را دیدن. نهیی حاکی از شجاعت در بیان آن چیزی که رهبری برای انقلاب و نظام و چه بسا مصالح خود وی لازم دانسته اند. و نهیی که موید قدرت مدیریت برای راهبری انقلاب است.»

فضائلی مخالفت خامنه‌ای با کاندیداتوری احمدی نژاد را نشان‌دهنده شجاعت رهبری دانسته و افزوده وی به دنبال «پیشگیری از تکرار تجربه‌های پرهزینه و خسارت‌بار، جلوگیری از عقبگرد و یا درجا زدن، آینده‌نگری و قدرت جلوگیری از معضلات» است.


پیش از این نیز غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به صراحت گفته بود «جامعه روحانیت هیچ اقبالی نه به شخص احمدی‌نژاد و نه به کاندیداهای مورد حمایت وی نخواهد داشت و دوره تاثیرگذاری سیاسی احمدی‌نژاد طی شده است.»

‌عباس امیری‌فر روحانی نزدیک به احمدی‌نژاد که در دولت دهم رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری بود نیز اخیرا با انتشار مطلبی نوشته بود: «بنابر اخبار غیررسمی٬ ۱۰ نفر از اعضای شورای نگهبان در جلسه غیررسمی که داشته اند نظرشان ردصلاحیت احمدی‌نژاد بوده است.»

در همین رابطه چندی قبل وب‌سایت «خبرآنلاین» نزدیک به علی لاریجانی هم نوشته بود که احمدی‌نژاد به جریان‌ اصول‌گرا پیام داده که از نامزدی وی در انتخابات آینده حمایت کنند و او نیز در دقیقه ۹۰ به نفع نامزد مورد نظر آنها کناره‌گیری خواهد کرد.


علی لاریجانی رئیس مجلس دهم می‌گوید ریاست‌ جمهوری دوباره محمود احمدی‌نژاد جاذبه‌ای ندارد.

«خبر آنلاین» افزوده بود: «به نظر می‌رسد این اقدام احمد‌ی‌نژاد یک ترفند سیاسی برای کسب تایید صلاحیت از شورای نگهبان با اهرم اصولگرایان باشد.»

علی لاریجانی، رییس مجلس دهم اما در واکنشی به این ماجرا گفته بود که ریاست‌ جمهوری دوباره احمدی‌نژاد «جاذبه‌ای» ندارد. علی مطهری نیز بارها گفته است که محمود احمدی‌نژاد پیش از نامزد شدن باید محاکمه شود.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شود. محمود احمدی‌نژاد که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ برای دو دوره رئیس جمهور ایران بود، در ماه‌های اخیر سفرهای متعددی به نقاط مختلف ایران داشته که در مورد انتخاباتی بودن این سفرها گمانه‌زنی‌هایی می‌شود.

آگهی

ماه گذشته احمدی‌نژاد درباره احتمال شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده گفته بود: «فعلا مصالح اقتضا نمی‌کند که ورود کنم، وقتش که شد در خدمت ملت خواهم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم