Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش غیرمستقیم خامنه ای به خبر منع کاندیداتوری احمدی‌نژاد

واکنش غیرمستقیم خامنه ای به خبر منع کاندیداتوری احمدی‌نژاد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هفته گذشته مهدی فضائلی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد علی خامنه ای، رهبر ایران در دیداری که با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران داشته وی را از حضور در انتخابات آتی ریاست جمهوری «نهی صریح» کرده است.

به دنبال این خبر، روزنامه وقایع اتفاقیه چاپ تهران، با مهدی فضائلی گفتگو کرد و وی در توضیح ادعای خود گفت: «من همیشه سعی می‌کنم اگر مطلبی را نقل کنم، موثق باشد. [من] اگر کار خلاف قانون مرتکب می شدم، حتما با من برخورد می شد.»

آقای فضائلی درباره چگونگی اطلاع‌ یافتن از جزئیات دیدار محمود احمدی‌نژاد با رهبر ایران گفت: «بالاخره کسانی که در کار خبر و تحلیل هستند به‌ هر حال از طریق کانال‌هایی به اخبار دسترسی پیدا می‌کنند.»

مشاور فرمانده کل #سپاه:رهبر جمهوری اسلامی #احمدی‌نژاد را از نامزدی در #انتخابات نهی کرده است https://t.co/stjvNZ5D5ppic.twitter.com/xT633kMfsU

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 19, 2016

اما روز یکشنبه رهبر جمهوری اسلامی به افشای خبر دیدار وی با محمود احمدی‌نژاد و مخالفتش با نامزدی مجدد وی در انتخابات آینده ریاست جمهوری واکنشی تلویحی نشان داد و در درس خارج فقه خود گفت: «شایعه‌پراکنی‌ها مضرات بزرگتری دارد، غالبا هم وقتی نقل می‌کنند دقیق نقل نمی‌کنند.»

به گزارش وب سایت «دولت بهار» که سایت نزدیک به محمود احمدی نژاد است آقای خامنه ای گفته است: «حرفی که به او به عنوان امانت سپردند آن را به اصدقای خودش هم نمی گوید. این یکی از کارهای مهم است. گاهی حرفی را به ما می گویند به عنوان مشورت گاهی درد دل؛ دلش نمی خواهد غیر کسی که شنونده است کس دیگری متوجه بشود. حرفی می زنند ما برویم این را به رفقا بگوییم! در حالی که او این حرف را امانت سپرده است و راضی نیست کسی بفهمد. مومن این کار را نمی کند.»

آقای خامنه ای افزوده است: «بعضی از این افراد می گویند اینکه به او گفتم مورد اعتماد است. غافل از اینکه او هم فردی دارد مورد اعتماد و همین جوری حرف پخش می شود. گاهی پخش کردن حرف ضررش فقط این است که گوینده حرف مایل نبود گفته شود. این هم ضرری است. گاهی اوقات مضرات بزرگتری دارد این شایعه پراکنی ها. غالبا هم وقتی نقل می کنند دقیق نقل نمی کنند. این یک اصل باشد در نظر ما…»

در همین حال برخی از دیگر وب سایت ها نوشته اند منظور از این سخنان آقای خامنه ای، رئیس دفتر وی، محمد محمدی گلپایگانی بوده است که گفته می‌شود در جلسه سوم شهریور رهبر جمهوری اسلامی با احمدی‌نژاد حضور داشته است. این سایتها مدعی شده اند که آقای گلپایگانی منبع اصلی انتشار خبر این دیدار و برخی محتویات آن بوده است.

محمد رضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز روز شنبه دوم مهر ماه گفته بود: «احمدی‌نژاد به دلایلی برای ورود به انتخابات منع شد.»

به گزارش سایت انتخاب، آقای باهنر افزوده بود: «احمدی‌نژاد که از مظنه‌های قوی ریاست‌جمهوری بود به دلایلی برای ورود به انتخابات منع شد…. قرار نبود این موضوع رسانه‌ای شود که البته شد و ما به دنبال کاندیدایی کارآمد و محبوب و معقول هستیم.»


محمد رضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین

واکنش اطرافیان احمدی نژاد

از سوی دیگر دو نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد این خبر را نه تایید یا تکذیب کرده و تنها گفته اند که اخبار مربوط به رهبر جمهوری اسلامی باید از منابع رسمی منتشر شود و به چنین اخباری نمی‌توان رسمیت داد.

علی‌اکبر جوانفکر در گفتگو با ایسنا، درباره صحبت‌های باهنر گفت: «مگر آقای باهنر مسئول نشر مطالب مربوط به مقام رهبری است؟ این سئوال برای ما هم وجود دارد که مطالب مربوط به رهبر انقلاب چطور از مجاری دیگری منتشر می‌شود. اگر مطلبی به رهبری نسبت داده شده، دفتر ایشان اگر لازم بدانند توضیحاتی می‌دهند. اشخاص دیگر نباید در این زمینه اظهار نظر کنند و من هم نباید اظهار نظری داشته باشم.»

وی در پاسخ به این سئوال که آیا احمدی‌نژاد در چند ماه گذشته با رهبر انقلاب دیداری داشته است یا خیر، اظهار می‌کند: «بله، دیدار داشته‌اند. اما درباره مطلبی که به مقام معظم رهبری نسبت داده شده دفتر ایشان باید اظهار نظر کند.»


علی‌اکبر جوانفکر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد

عبدالرضا داوری یکی دیگر از نزدیکان احمدی‌نژاد است که درباره صحبت‌های باهنر گفته است: «مگر آقای باهنر سخنگوی مقام معظم رهبری هستند؟ مسأله روشن است. جریانی می‌خواست یک علمیات روانی ایجاد کند. آقایان شایعه‌پردازی و شایعه‌پراکنی درباره مقام معظم رهبری نکنند؛ چون جایگاه ایشان نقطه اتکای همه آحاد ملت و حساس است و نباید از جایگاه ایشان در رقابت‌ها و حذف رقبایمان سوء استفاده کنیم.»

آقای داوری افزوده است: «این یک روش غلط است. همه نیروهای کشور باید جایگاه مقام رهبری را حفظ کنند و در عین حال همواره دیدگاه‌ها و نظرات رهبر انقلاب باید مبنای عمل برای همه نیروهای انقلاب باشد.»

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شود. محمود احمدی‌نژاد که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ برای دو دوره رئیس جمهور ایران بود، در ماه‌های اخیر سفرهای متعددی به نقاط مختلف ایران داشته که در مورد انتخاباتی بودن این سفرها گمانه‌زنی‌هایی می‌شود.

آگهی

ماه گذشته احمدی‌نژاد درباره احتمال شرکت در دور آینده انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: «فعلا مصالح اقتضا نمی‌کند که ورود کنم، وقتش که شد در خدمت ملت خواهم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جمهوری اسلامی احمدی‌نژاد را از نامزدی در انتخابات نهی کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟