آگهی

تظاهرات پناهجویان افغان در آلمان در اعتراض به خطر عودت به افغانستان

تظاهرات پناهجویان افغان در آلمان در اعتراض به خطر عودت به افغانستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از هزار نفر از مهاجران افغان در شهرهای هامبورگ و زیندلفینگن روز شنبه ۲۴ سپتامبر (سوم مهر/میزان) در اعتراض به احتمال توافق میان دولت افغانستان و آلمان برای بازگرداندن پناهجویان به افغانستان، تظاهرات کردند.

آگهی

زکریا اندیشه، از سازماندهندگان تظاهرات در زیندلفینگن (واقع در ایالت جنوبی بادن-وورتمبرگ) در گفتگو با یورونیوز درباره این تجمع اعتراضی گفت: «دلیل اعتراض و تحصن ما این بود که توافقاتی [برای عودت پناهجویان] بین افغانستان و دولت آلمان صورت گرفته و ممکن است تا دو ماه آینده به امضا برسد. کسانی که به قیمت جان خویش به اینجا رسیده اند و در افغانستان هم امنیت جانی ندارند، چطور می توانند دوباره [به افغانستان] برگردند؟» وی با اشاره به ادامه نا‌امنی‌ها در افغانستان گفت: «سران مملکت حتی امنیت خانه خویش را هم نمی‌توانند تامین کنند.»

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره بازگردندان پناهجویان افغانستانی که درخواست پناهندگیشان در بریتانیا و فنلاند رد شده، منتشر شده است. برخی کشورهای مهاجرپذیر اروپایی «معتقدند» که در افغانستان دست‌کم کابل یک منطقه امن محسوب می‌شود و پناهجویان این کشور در صورت بازگشت به پایتخت، مشکل امنیتی نخواهند داشت.

تظاهرات مهاجران افغان در شهر زیندلفینگن

آقای اندیشه در پاسخ به پرسشی یورونیوز درباره حمایت سازمان‌های مردم نهاد از تجمع روز جمعه زیندلفینگن گفت: «ما تنها از طرف نهاد Cvjm که یک نهاد خیریه است و از مهاجرین حمایت می کند، حمایت شدیم.» وی شمار حاضران در این تجمع را ۲۵۰ نفر عنوان کرد.

در ماه‌های گذشته، حزب «راستگرای» آلترناتیو برای آلمان – که به داشتن سیاست‌های ضد مهاجران مشهور است- موفقیت‌های سیاسی گسترده‌ای کسب کرده است. چالش مهاجرت و پناهجویان در سال‌های اخیر به یکی از سنجه‌های سیاسی برای تعریف و طبقه‌بندی احزاب سیاسی در اروپا تبدیل شده است.

به گزارش رسانه‌های محلی در همین روز تظاهراتی در اعتراض به اخراج پناهجویان افغان با حضور ۱۴۰۰ نفر در شهر هامبورگ آلمان برگزار شد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقلیت‌های روما و سینتی در آلمان تحت تبعیض نهادینه قرار دارند

اکتبرفست؛ جشن آبجوخوری در شهر مونیخ آغاز شد

انتخابات محلی در یک شهر آلمان؛ «پیامبرِ» راست افراطی توانست ترامپ و مارکس را شکست دهد