«آمریکا صدور مجوز برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را آغاز کرد»

«آمریکا صدور مجوز برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را آغاز کرد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام “مطلع” شرکت ایرباس از صدور مجوز برای تامین مالی فروش هواپیماهای مسافربری به ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس به نقل از این منبع ناشناس، وزارت خزانه داری ایالات متحده تا کنون دو مجوز برای فروش چند فروند جت مسافربری به ایران را صادر کرده است و انتظار می‌رود در آینده نه چندان دور، چنین مجوزهای برای فروش هواپیماهای بوئینگ هم صادر شود.

یکی از سخنگویان کمپانی چندملیتی ایرباس هم اعلام کرد که این دو مجوز راه را برای فروش و انتقال ۱۷ فروند هواپیمای مسافربری ساخت این شرکت به ایران، باز کرده است.

با وجود این‌که شرکت ایرباس اروپایی است، اما از آنجا که بیش از ده درصد قطعات به کار رفته در محصولات آن ساخت آمریکا است، فروش هواپیماهای تولیدی این شرکت به ایران، به اجازه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیاز دارد.

AP: BREAKING: Airbus says US government grants license allowing it to sell first 17 planes in landmark Iran deal. https://t.co/zY5VpEnykQ

— + BREAKING + EIL + (@BREAKING_EIL) September 21, 2016

ایرباس و بوئینگ که دو غول عرصه هوا-فضا به شمار می‌روند، در ماه‌های گذشته با ایران برای فروش بیش از یکصد فروند جت مسافربری به توافق رسیدند. با این حال و به دلیل ادامه تحریم‌های «غیرهسته‌ای» ایالات متحده علیه ایران، اجرایی کردن این توافق‌ها عملا ممکن نشده بود.

در روزهای گذشته، رسانه‌های داخل ایران اخبار ضد و نقیضی را درباره خرید یا اجاره یک فروند هواپیمای بوئینگ از سوی شرکت نفت منتشر کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید