«آمریکا صدور مجوز برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را آغاز کرد»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«آمریکا صدور مجوز برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را آغاز کرد»

یک مقام “مطلع” شرکت ایرباس از صدور مجوز برای تامین مالی فروش هواپیماهای مسافربری به ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس به نقل از این منبع ناشناس، وزارت خزانه داری ایالات متحده تا کنون دو مجوز برای فروش چند فروند جت مسافربری به ایران را صادر کرده است و انتظار می‌رود در آینده نه چندان دور، چنین مجوزهای برای فروش هواپیماهای بوئینگ هم صادر شود.

یکی از سخنگویان کمپانی چندملیتی ایرباس هم اعلام کرد که این دو مجوز راه را برای فروش و انتقال ۱۷ فروند هواپیمای مسافربری ساخت این شرکت به ایران، باز کرده است.

با وجود این‌که شرکت ایرباس اروپایی است، اما از آنجا که بیش از ده درصد قطعات به کار رفته در محصولات آن ساخت آمریکا است، فروش هواپیماهای تولیدی این شرکت به ایران، به اجازه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیاز دارد.


ایرباس و بوئینگ که دو غول عرصه هوا-فضا به شمار می‌روند، در ماه‌های گذشته با ایران برای فروش بیش از یکصد فروند جت مسافربری به توافق رسیدند. با این حال و به دلیل ادامه تحریم‌های «غیرهسته‌ای» ایالات متحده علیه ایران، اجرایی کردن این توافق‌ها عملا ممکن نشده بود.

در روزهای گذشته، رسانه‌های داخل ایران اخبار ضد و نقیضی را درباره خرید یا اجاره یک فروند هواپیمای بوئینگ از سوی شرکت نفت منتشر کردند.