دادستان های فدرال آمریکا علیه احمد خان رحمی اعلام جرم کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادستان های فدرال آمریکا علیه احمد خان رحمی اعلام جرم کردند

دادستان های فدرال آمریکا روز سه شنبه علیه احمد خان رحمی، عامل بمبگذاری های نیوجرسی و نیویورک اعلام جرم کردند. وی به چهار فقره جرم از جمله استفاده از سلاح کشتار جمعی و بمبگذاری در محل عمومی متهم شده است.

وی روز دوشنبه از سوی پلیس هدف گلوله قرار گرفت و دستگیر شد.

این جوان ۲۸ ساله افغان تبار متهم است که با انفجار دو بمب دست ساز در محلۀ چلسی نیویورک و نیوجرسی موجب مجروح شدن ۲۹ نفر شده است.

پلیس در جستجو از منزل وی به مدارکی از جمله یک دفترچۀ یادداشت دست یافته که در آن مطالبی در تقدیر و ستایش اسامه بن لادن، رهبر کشته شدۀ القاعده نوشته شده است. وی همچنین دولت آمریکا را به کشتار مسلمانان و جنگجویان در افغانستان، عراق، سوریه و فلسطین متهم کرده است.

این جوان که در سنین کودکی به همراه خانواده به آمریکا پناهنده شده است از سال ۲۰۱۱ به اینسو چند بار به افغانستان و پاکستان سفر کرده و به گفتۀ نزدیکانش پس از بازگشت از این کشورها به شدت مذهبی شده است.

پدر وی روز سه شنبه فاش کرد که دو سال پیش به پلیس فدرال آمریکا مراجعه کرده و تندرو شدن پسرش را گزارش داده اما هیچ اقدامی در این باره صورت نگرفته است. اف بی آی می گوید در پی این گزارش، تحقیقات در مورد احمد خان را آغاز کرده اما در آنزمان هیچ ارتباطی میان احمد خان و شبکه های تروریستی به دست نیامده است.

تحقیقات پلیس برای یافتن همدستان احتمالی وی در جریان این بمبگذاری ها ادامه دارد.