یونان؛ ۱۵۰۰ کودک پناهجوی بی سرپرست نیازمند سرپناه هستند

یونان؛ ۱۵۰۰ کودک پناهجوی بی سرپرست نیازمند سرپناه هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی پس از بسته شدن جاده های کشورهای حوزه بالکان به روی پناهجویانی که عازم کشورهای اروپای مرکزی بودند، بسیاری از این افراد اکنون در اردوگاههای پناهجویان در یونان ساکن…

آگهی

گزارش تفصیلی

پس از بسته شدن جاده های کشورهای حوزه بالکان به روی پناهجویانی که عازم کشورهای اروپای مرکزی بودند، بسیاری از این افراد اکنون در اردوگاههای پناهجویان در یونان ساکن هستند. به گزارش صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) کودکان ۴۰ درصد جمعیت این پناهجویان را تشکیل می دهند. در هفت ماه گذشته سال جاری ورود بیش از سه هزار کودک پناهجو به یونان ثبت شده است.

یک کودک افغان که در مرکز کودکان بی سرپرست در آتن زندگی می کند درباره وضعیت نامناسب یکی از اردوگاههای پناهجویان می گوید: «جای قبلی خیلی خطرناک بود. پناهجویان سوری دعوا می کردند، مشروب می خوردند و شیشه ها را می شکستند. نیروهای پلیس هیچ کاری نمی کردند.»

یونان به دلیل بحرانهای مالی به تنهایی توانایی یاری رساندن به این جمعیت آسیب پذیر را ندارد. اکنون نزدیک به ۱۵۰۰ کودک پناهجو در یونان بدون سرپناه و مکان امن بسر می برند.

کودک افغان دیگری نیز از سختی و خطرهای سفرش پیش از رسیدن به یونان می گوید: «اردوگاه سخت بود. نترسیدم. راه قاچاق خیلی خطرناک و ترسناک بود.»

بی سرپرست بودن کودکان پناهجو دلیلهای گوناگونی دارد. برخی از این کودکان پدر و مادر خود را در هنگام سفر از دست داده اند. برخی دیگر نیز توسط خانواده هاشان و از راه قاچاق برای دستیابی به زندگی و آینده امن به یونان فرستاده شده اند.

سوفیا کوولاکی، مسئول برنامه ریزی موسسه خیریه بودوساکی در یونان می گوید: «بیشتر این کودکان با پای پیاده از میان کوه و دشت و با گذر از دریا به اینجا آمده اند. همه این بچه ها یا شاهد خشونت و یا قربانی آن بوده اند. بنابراین می توان زخمهای روحی آنها را درک کرد. هنگامیکه به اینجا می رسند جانشان زخمی است. بنابراین خیلی مهم است که از آنها مراقبت شود و محیطی شاداب به آنها ارزانی شود.»

فوتیس پارتنیدیس که مدد کار اجتماعی است نیز درباره شیوه کار با کودکان بی سرپرست پناهجو می گوید: «ما از پایه آغاز می کنیم. به آنها می فهمانیم که پلیس نیستیم، که آزاد هستند و برای شروعی دوباره فرصت دارند. آنها به مدرسه می روند و می توانند در بیرون از مدرسه سرگرمی داشته باشند.»

شمار قابل توجهی از این کودکان هنگام رسیدن به یونان قربانی جرائم سازمان یافته، خشونت و آزار بوده اند.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در یونان می گوید: «بی سرپرست بودن بصورت خودکار کودکان را در معرض خطر قرار می دهد. امکان سوء استفاده آنها بسیار زیاد است و ممکن است در وضعیتهای خشونت آمیز باقی بمانند. آنها نیازمند حمایت و برنامه های تامین اجتماعی در آینده هستند.»

کیس تاتسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «وضعیت کودکان پناهجوی بی سرپرست بازگو کننده حساس ترین جنبه بحران پناهجویان هستند. تمامی سازمانهای بشر دوستانه از جامعه بین المللی می خواهند به این جنبه از بحران توجه کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند