سوریه و آتش بسی که رعایت نمی شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سوریه و آتش بسی که رعایت نمی شود

آتش بس شکننده در سوریه بازهم شکسته شد و حلب و دیرالزور هدف حملات هوایی قرار گرفتند.

نیروهای ویژه ارتش سوریه روز یکشنبه تعدادی از مواضع مخالفان داعش را در ناحیه دیر الزور منهدم کردند. ناحیه دیر الزور واقع در شرق سوریه محل فعالیت جنگنده های هوایی سوریه و روسیه علیه مخالفان مسلح است.

به گزارش گروه دیده بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه حلب نیز هدف بمباران های هوایی قرار گرفته است اما هنوز عامل حملات مشخص نشده است.

تلاش برای برقراری آتش بس موقت در سوریه تاکنون ناموفق بوده و هر یک از طرفین درگیری دیگری را متهم به نقض آتش بس می کند.

در عین حال ارتش سوریه روز یکشنبه اعلام کرد یکی از هواپیمای جنگنده این کشور هنگام عملیات در آسمان دیرالزور سقوط کرده است.

تنش موجود با کشته شدن ۶۲ سرباز سوری بوسیله نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا بالا گرفت.

روسیه که همکاری نزدیکی با سوریه دارد عملیات آمریکا و ائتلاف را خودسرانه می داند.

ژنرال سرگئی رودسکوی ضمن تاکید بر ادامه همکاری روسیه با ارتش سوریه از نیروهای ائتلاف انتقاد کرد و گفت: «نیروی هوایی روسیه همچنان به بمباران مواضع داعش و کمک رسانی به ارتش سوریه در ناحیه دیرالزور ادامه می دهد. وی افزود: «به نظر ما چنین حوادثی با این میزان قربانی فقط به خاطر فقدان آگاهی فرماندهی ائتلاف از وضعیت و عدم هماهنگی امریکا با روسیه در مقابله با گروه های تروریستی رخ می دهد. ما از نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می خواهیم که این قضیه را روشن کنند.»

علیرغم پوزش آمریکا، روسیه این حادثه را تخطی از تعهدات دانست که می تواند توافق آمریکا و روسیه در سوریه را به زیر سؤال ببرد.