Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همبستگی با پناهجویان در بوداپست یکسال پس از بسته شدن مرز مجارستان-صربستان

همبستگی با پناهجویان در بوداپست یکسال پس از بسته شدن مرز مجارستان-صربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از بسته شدن مرز مشترک مجارستان و صربستان یک سال می گذرد.

آگهی

از بسته شدن مرز مشترک مجارستان و صربستان یک سال می گذرد. دولت مجارستان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور چنین تصمیمی گرفت.

به همین مناسبت فعالان چند سازمان مردمی روز جمعه با راه اندازی تجمعی در یکی از مکان های نمادین بوداپست، پایتخت همبستگی خود را با پناهجویان نشان دادند؛ از جمله سازمان مردمی «همبستگی با پناهجویان» که با نصب چادرهایی در این مکان، بر آن است تا بار دیگر وضعیت پناهجویان را به مقام های کشور یادآوری کند.

آلیز پوکسوالسکی، یکی از فعالان این سازمان می گوید: «با اینکه که تعداد درخواست دهندگان پناهندگی به دلیل بسته شدن مرزها به شدت کاهش یافته اما دولت در راستای اهداف سیاسی و جلب نظر رای دهندگان از موضوع مهاجرت به شیوه ای کاملا تحقیرآمیز بهره برداری می کند.»

دولت مجارستان دوم اکتبر (یازدهم مهر) طرح اروپایی سهمیه بندی پناهجویان در کشورهای عضو را به همه پرسی می گذارد. ویکتور اوربان، نخست وزیر محافظه کار که مخالف این طرح است تلاش دارد تا از طریق این همه پرسی به خواست خود برسد.

در همین حال سازمان عفو بین الملل از مقام های مجارستان خواسته تا به پناهجویانی که از کشورهای درگیر جنگ به اروپا پناه آورده اند کمک کنند. اما دولت مجارستان سهمیه بندی اجباری پناهجویان را تهدیدی برای حاکمیت ملی قلمداد کرده و در دسامبر گذشته به دادگاه اروپایی شکایت برده است. سهم مجارستان از مجموع پناهجویان وارد شده به اروپا نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر عنوان شده است.

آندرئا هایاگوش، خبرنگار یورونیوز در بوداپست می گوید: «نزدیک به دو هفته مانده به همه پرسی، نتیجه بیشتر نظرسنجی ها حاکی از قطعی نبودن میزان مشارکت لازم رای دهندگان(۵۰ درصد واجدان شرایط رای دهی) در این همه پرسی است؛ آنچه برای معتبر بودن آن لازم است. اما یک چیز قطعی به نظر می رسد؛ اینکه بیشتر رای دهندگان احتمالا مخالف طرح اروپا هستند و این همان نتیجه مورد نظر دولت است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد