Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش‌ها به ابراز پشیمانی مرتضوی از وقایع کهریزک؛ «دادستان سابق پشیمان نیست»

واکنش‌ها به ابراز پشیمانی مرتضوی از وقایع کهریزک؛ «دادستان سابق پشیمان نیست»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتشار نامه سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران به قاضی پرونده اش در دادگاه تجدید نظر تهران و عذرخواهی از خانواده‌های جان‌باختگان زندان کهریزک واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته است.

مهدی کوچک زاده، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی از «شهید خواندن» جان‌باختگان زندان کهریزک از سوی مرتضوی، به شدت انتقاد کرده و با انتشار پیامی در کانال تلگرام خود نوشت: «چه كسانی «شهيد» ناميده شده اند؟ كساني كه در درگيری خيابانی، عليه نظام مقدس جمهوری اسلامی و لجاجت سران باغی فتنه، مجروح و توسط پليس دستگير و بعد در زندان يا بيمارستان و قصور احتمالی معدودی از دست اندركاران مسائل آن روزها از جمله پزشكان و چند مامور انتظامی، قبل از محاكمه و صدور حكم، از دنيا رفته اند و حسب اطلاعات موثق ديه آنها هم توسط نيروی انتظامی تأمين و داده شده! آيا به راستی اينها شهيدند؟!»


مهدی کوچک‌زاده

صادق زیباکلام، استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران، دلیل و نیت آقای مرتضوی از نگارش این نامه را مبهم توصیف کرده است. آقای زیباکلام در نامه‌ای خطاب به دادستان سابق تهران نوشته است: «فقط تراژدی کهریزک و رفتار مأموران با بازداشت‌شدگان نیست که همچنان در پرده ابهام قرار دارد. فی‌الواقع بسیاری از حوادث و رویدادهای سال ۸۸ بعد از گذشت ۷ سال همچنان در تاریکیند و همچون عذرخواهی شما بالاخره روزی روشن خواهند شد. البته دنیا خیلی زیباتر می‌شد اگر قاضی مرتضوی‌های آن نه بعد از ۷ سال، بلکه در همان خرداد ۸۸ متوجه می‌شدند.»


صادق زیباکلام

علیرضا رحیمی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی «عذرخواهی سعید مرتضوی را بخشی از یک برنامه نانوشته برای ترمیم خلاء سیاسی» در ایران توصیف کرد. آقای رحیمی به خبرگزاری ایلنا گفت: «مهم این است که انگیزه‌های درونی و بیرونی آقای مرتضوی روشن شود و بهتر بود بجای این‌که خطاب به دادگاه نامه‌نگاری کنند، به‌طور مستقیم خطاب به خانواده‌های جان‌باختگان صحبت می‌کردند، چرا که این عزیزان در این‌باره متضرر شده‌اند.»

آقای رحیمی با اشاره به ناآرامی‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ گفت: «به‌طور کلی بخش قابل‌توجهی از انشقاقی که در فضای سیاسی کشور اتفاق افتاد، به همین دلایل بود که آقای مرتضوی امروز در این نامه به آن اشاره کرده و نسبت به بروز این مسائل عذرخواهی کرده است.» این نماینده مجلس انتشار این نامه را موجب افزایش ابهام‌ درباره محکومان حوادث سال ۱۳۸۸ دانست و گفت: «این نامه بجای رفع ابهام، موجب شد بسیاری از مردم در این تناقض، متحیر بمانند که چطور درحالی که بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای با همین اتهام‌ها محکوم شدند و همچنان نیز در حال سپری کردن محکومیت هستند، یک مقام قضایی بلندپایه وقت، قصد دارد با پوزش از آن از محکومیت تبرئه شود؟» آقای رحیمی درباره شهید خواندن جان‌باختگان این حوادث از سوی «قاضی مرتضوی» گفت: «نکته مهم دیگر این است که باید روشن شود آیا اعتقاد قلبی مرتضوی این است که جانباختگان حوادث سال ۸۸ «شهید» هستند یا صرفاً برای فرار از بازخواست و ثبت سند و مدرکی در پرونده و دادگاه، به این مسئله اشاره کرده است.»


علیرضا رحیمی

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران هم روز دوشنبه خواستار عبور از بحران سال ۱۳۸۸ شده و گفته بود: «کسانی که در حصر هستند در فکر انتقام‌گیری پس از آزادی نیستند و آزادی آنها باعث آرام شدن جامعه خواهد شد.» آقای خاتمی در جمع شماری از معلمان با اشاره به تغییر فضای سیاسی جامعه ایران نتیجه گرفته بود که «اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پذیرفته‌اند که همدیگر را تحمل کنند. ساختارشکنانی که به اسم اصلاحات شعارهای بی‌ربط می‌دهند اصلاح‌طلب نیستند و آنهایی هم که به نام انقلاب و نظام بداخلاقی و فحاشی می‌کنند و حرف از حذف مخالفان خود می‌زنند، نباید خودشان را به جریانات درون نظام منتسب کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران