Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رحیم صفوی همزمان با میانجیگری امیر قطر: هرگز نباید به سوی تنش با عربستان حرکت کنیم

رحیم صفوی همزمان با میانجیگری امیر قطر: هرگز نباید به سوی تنش با عربستان حرکت کنیم
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با تماس تلفنی امیر قطر با رئیس جمهوری ایران با هدف بهبود روابط ایران با اعراب خلیج فارس، یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی گفت هرگز نباید به سوی تنش با عربستان حرکت کنیم.

روز سه شنبه ۲۳ شهریور، تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر در یک تماس تلفنی با حسن روحانی، ضمن تبریک عید قربان به رئیس جمهوری ایران، بر لزوم حسن همجواری تاکید کرد.

شیخ تمیم بن خلیفه آل ثانی در تماس تلفنی خود به روحانی گفته است که روابط ایران با کشورهای عرب منطقه باید بر اساس احترام متقابل باشد. وی همچنین بر حل و فصل اختلافات کشورهای منطقه از راه گفتگو تاکید کرده است.


یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی

همزمان یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به رقابت عربستان با ایران در منطقه گفت: «در حوزه ژئوپلیتیک خلیج‌فارس، ما یک رقیب استراتژیک به نام عربستان سعودی داریم. مخصوصا در وضعیت فعلی‌شان با مدیریت آمریکایی‌ها یا شاید صهیونیست‌ها. به نظر من می‌خواهند با ایران یک روابط تنش‌آلود به وجود آورند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا آقای صفوی با اشاره به «راهکار مدیریت شرایط کنونی» گفت: «ما باید روابط‌مان را با کشورهای عمان، کویت حتی قطر بیشتر کنیم و در رابطه با سعودی‌ها مدارا کنیم. ما به هیچ وجه نباید به سمت تنش با سعودی‌ها حرکت کنیم. صلح، امنیت و قدرت برتر خلیج‌فارس از آنِ ماست که این را آمریکایی‌ها هم می‌دانند.»

وی گفت: «سعودی‌ها نسبت به افزایش وزن ژئوپلیتیکی ایران معترض هستند و شکست‌های خود در سوریه، عراق، لبنان و حتی در یمن را به گردن ایران می‌اندازند. در حالی که این نتیجه سیاست‌های نه چندان خوب آنها و خرید سلاح و غیره بر مبنای پول‌های زیاد نفتی است.»

مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در پایان با بیان اینکه عربستان در جنگ هشت ساله ایران و عراق و همچنین برای حجاج ایرانی فجایع بزرگی وجود آورده است گفت: اما ایران تا به حال بسیار خویشتن‌داری کرده است.

تنش در روابط ایران و عربستان اخیرا با پیام تند علی خامنه ای رهبر ایران بالا گرفت. آقای خامنه ای در این پیام به شدت به حاکمان عربستان سعودی تاخت و در پی آن نیز شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ مفتی اعظم عربستان هم گفت ایرانیان فرزندان مجوس هستند و مسلمان نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین تقابل کیروش با شاگردان سابق؛ جدال تیم ملی ایران با قطر برای کسب قهرمانی تورنمنت اردن

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است