دونالد ترامپ: اگر رئیس‌جمهور شوم به قایق‌های مزاحم ایران شلیک خواهیم کرد

دونالد ترامپ: اگر رئیس‌جمهور شوم به قایق‌های مزاحم ایران شلیک خواهیم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان یک سخنرانی تبلیغاتی در شهر پنساکولا در ایالت فلوریدا گفت که اگر در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شود، به هر قایق ایرانی که در خلیج فارس برای ناوهای آمریکایی مزاحمت ایجاد کند شلیک خواهد شد.

آگهی

در هفته‌های گذشته قایق‌های تندرو و مسلح سپاه پاسداران چندین بار به ناوشکن‌های آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده اند. بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا در آخرین مورد، یکشنبه هفته گذشته هفت فروند قایق سپاه به یک ناو آمریکایی نزدیک شده و برای حرکت آن، «مزاحمت ایجاد کردند.» پنتاگون می‌گوید یکی از قایق‌های ایرانی به فاصله ۹۱ متری شناور آمریکایی رسیده و این ناو برای برخورد نکردن با «قایق مزاحم» مجبور به تغییر مسیر شده است

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترامپ در این سخنرانی وعده داد که در صورت پیروزی وی در انتخابات، نیروهای نظامی آمریکایی آنچنان تقویت خواهند شد که هیچ کشوری جرات شوخی با آن‌ها را نخواهد داشت.


کاندیدای جمهوریخواهان با اشاره به تنش‌های دریایی با ایران در آب‌های خلیج فارس گفت: «وقتی آن‌ها با قایق‌های کوچک خود به دور ناوشکن‌های زیبای ما بچرخند و حرکاتی نسبت به مردم ما انجام دهند که نمی‌بایست به آن‌ها اجازه [چنین حرکاتی] داده می‌شد، به آن‌ها شلیک خواهیم کرد و از [این آب‌ها] بیرونشان خواهیم انداخت.»

آقای ترامپ به شدت از سیاست‌های بین‌المللی باراک اوباما و به‌ویژه از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد می‌کند. وی در زمان رقابت‌های درون حزبی در یک سخنرانی در جمع اعضای لابی طرفدار اسرائیل (آیپک) گفته‌ بود که در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری، اولویت نخست کاریش لغو توافق هسته ای با ایران خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید