Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ناجیان داوطلب مهاجران در یونان برندگان جایزۀ نانسن شدند

ناجیان داوطلب مهاجران در یونان برندگان جایزۀ نانسن شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک سازمان غیردولتی فعال در زمینۀ نجات مهاجران و یک مدافع حقوق بشر که در جزیرۀ لسبوس فعالیت دارند روز سه شنبه به طور مشترک برندۀ جایزۀ نانسن کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل…

آگهی

یک سازمان غیردولتی فعال در زمینۀ نجات مهاجران و یک مدافع حقوق بشر که در جزیرۀ لسبوس فعالیت دارند روز سه شنبه به طور مشترک برندۀ جایزۀ نانسن کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شدند.

افی لاتسودی که یک فعال حقوق بشر است برای اسکان و تغذیۀ مهاجرانی که وارد لسبوس می شوند با استفاده از کمک های مردمی فعالیت می کند.

این زن که اهل روستای پیکپا در جزیرۀ لسبوس است، بعد از دریافت این جایزه به خبرنگار یورونیوز در مورد یکی از دشوارترین لحظات خود بهنگام کمک به مهاجران می گوید: «یکی از سخت ترین لحظاتی که داشتم زمانی بود که باید به مادری که سه فرزندش را از دست داده بود، کمک می کردیم. هیچ کس قادر به حرف زدن نبود، همه سعی می کردیم راهی برای کاستن از بار غم و رنج او بیابیم اما ناتوان بودیم.»

افی لاتسودی به همراه تعدادی از داوطلبان در جزیرۀ لسبوس کمپ تابستانی کودکان در روستای پیکپا را به اردوگاه موقت برای پناهجویان تبدیل کرده اند. در این اردوگاه ۶۰۰ پناهجو زندگی می کنند و روزانه ۲۰۰۰ غذای گرم میان مهاجران توزیع می شود.

کنستانتین میتراگاس، سرگروه تیم نجات هلنیک نیز با بیان اینکه این مهاجران حتی یک جلیقه نجات هم برای حفظ جانشان ندارند می گوید: «آنها سوار بر چیزی که نام قایق هم نمی توان بر آن گذاشت از دریا می گذرند. ما بیشتر مواقع در شب عملیات نجات را انجام می دادیم و اجساد قربانیان که کودک هم در میان آنها بود اطراف ما پر بودند. نمی توانستیم چنین شرایط دشواری را تصور کنیم و امکان داشتن یک نقشه هم در آن شرایط نبود.»

سازمان غیردولتی هلنیک نیز که متشکل از ۲۰۰۰ داوطلب است در سال ۲۰۱۵ توانسته است هزاران نفر از مهاجران را از دریا نجات بدهد.

خبرنگار یورونیوز از دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در آتن می گوید: «در اوج بحران پناهجویان و در جزایر شرقی اژه، داوطلبان یونانی و امدادگران علیرغم دشواریهای بی سابقه، از نزدیک با این انسانها زندگی می کنند. این جایزه یک قدردانی برای تلاش های آنهاست و این داوطلبان را به ادامۀ نجات زندگی آدمها تشویق می کند.»

مراسم اهدای جوایز نانسن قرار است روز سوم اکتبر در ژنو برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

یونیسف: یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان از فقر غذایی شدید رنج می‌برند

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد