گابن؛ علی بونگو و ژان پینگ یکدیگر را به تقلب در انتخابات متهم کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گابن؛ علی بونگو و ژان پینگ یکدیگر را به تقلب در انتخابات متهم کردند

علی بونگو و ژان پینگ دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری گابن یکدیگر را به تقلب در جریان انتخابات متهم کردند.

آقای بونگو که بعنوان پیروز انتخابات معرفی شده است، در واکنش به درخواستهای بین المللی برای بازشماری آرای انتخابات هفته گذشته این کشور گفته است که دادگاه قانون اساسی باید در این باره تصمیم بگیرد. او همچنین می گوید برگزاری مجدد انتخابات باعث شورش خواهد شد.

از سوی دیگر، مجلس گابن روز سه شنبه و برای نخستین بار بعد از انتخابات ریاست جمهوری و بعد از آنکه تظاهرات هفته گذشته منجر به تخریب و آتش کشیده شدن بخشی از این مجلس شد در ساختمان مجلس سنا تشکیل جلسه داد.

ریچارد آگوست اونوویت رئیس مجلس گابن گفت: «مردم گابن سوالات زیادی از خودشان می پرسند و بشدت ابراز ترس می کنند. هیچ چیز، تکرار می کنم، هیچ چیز نمی تواند آتش زدن مجلس را توجیه نمی کند.»

شورشهای خیابانی پس از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی علی بونگو تاکنون باعث مرگ چند نفر در این کشور و تخریب خودروها و برخی ساختمانها شده است. ژان پینگ رهبر مخالفان علی بونگو، خود را پیروز این انتخابات می داند.

اتحادیه اروپا اعتبار انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که مخالفان می گویند در آن تقلب شده است، زیر سوال برده و فرانسه حاکم استعماری سابق گابن گفته است که بازشماری آراء، تدبیری عاقلانه است.