اعلام ریاست جمهوری مجدد علی بونگو پایتخت گابن را به آشوب کشاند

اعلام ریاست جمهوری مجدد علی بونگو پایتخت گابن را به آشوب کشاند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی تایید انتخاب مجدد علی بونگو به ریاست جمهوری در کنگو، آشوب سراسر شهر لیبروویل پایتخت این کشور را فرا گرفته است.

آگهی

در پی تایید انتخاب مجدد علی بونگو به ریاست جمهوری در کنگو، آشوب سراسر شهر لیبروویل پایتخت این کشور را فرا گرفته است. معترضان به این تصمیم کمیسیون انتخابات گابن ساختمان پارلمان را به آتش کشیده اند و بنا به ادعای مخالفان تاکنون چندین نفر در نتیجۀ این درگیری ها کشته شده اند.

ژان پینگ، نامزد جبهۀ مخالف در یک توییتر به روی حساب کاربری خود از مرگ دست کم سه نفر خبر داده است. نامزد معترض به نتایج این انتخابات همچنین با بیان اینکه گارد ریاست جمهوری دستور شلیک به روی مردم را دریافت کرده از جامعۀ بین الملل خواسته است برای حل این بحران اقدام کند.

La communauté internationale doit vite réagir la garde présidentielle a reçu l'ordre de tirer sur les populations. #Gabon

— Jean Ping (@pingjean) 31 août 2016

کمیسیون انتخابات گابن روز چهارشنبه با اعلام نتایج نهایی این انتخابات پیروزی رئیس جمهوری کنونی این کشور را برای دورۀ دوم ریاست جمهوری تایید کردند. ژان پینگ، رقیب وی در این انتخابات به این نتایج معترض است و علی بونگو و کمیسیون انتخاباتی گابن را به تقلب متهم می کند.

علیرغم این ناآرامی ها، علی بونگو در یک پیام تلویزیونی با بیان اینکه این انتخابات در فضایی صلح آمیز و شفاف برگزار شده است این پیروزی را به هواداران خود و دولت تبریک گفت. هر دو کاندیدا از فردای این انتخابات که روز شنبه برگزار شد خود را پیروز این انتخابات معرفی می کردند.

فرانسه و اتحادیۀ اروپا و همچنین مخالفان به رهبری ژان پینگ خواهان انتشار نتایج به دست آمده در حوزه های رای گیری شده اند.آمریکا نیز با بیان اینکه انتشار نتایج آرا در حوزه های رای گیری موجب اعتماد مردم گابن و جامعۀ بین المللی به کمیسیون انتخابات خواهد شد خواهان انتشار این نتایج شده است.

بنا به اعلام کمیسیون انتخابات گابن، علی بونگو با ۴۹.۸۰ درصد آرا در دور نخست بر ژان پینگ پیشی گرفته است. مخالفان می گویند علی بونگو اصالتا یک نیجریه ایست و هنگامی که کودک بوده توسط پدرش به فرزندی پذیرفته شده و طبق قانون اساسی گابن نمی تواند رئیس جمهور این کشور باشد.

عمر بونگو پدر رئیس جمهوری کنونی گابن بمدت ۴۲ سال بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه زده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی؛ نامزد طرفدار اوکراین و سیاستمدار طرفدار روسیه به دور دوم راه یافتند

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است