اعلام ریاست جمهوری مجدد علی بونگو پایتخت گابن را به آشوب کشاند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعلام ریاست جمهوری مجدد علی بونگو پایتخت گابن را به آشوب کشاند

در پی تایید انتخاب مجدد علی بونگو به ریاست جمهوری در کنگو، آشوب سراسر شهر لیبروویل پایتخت این کشور را فرا گرفته است. معترضان به این تصمیم کمیسیون انتخابات گابن ساختمان پارلمان را به آتش کشیده اند و بنا به ادعای مخالفان تاکنون چندین نفر در نتیجۀ این درگیری ها کشته شده اند.

ژان پینگ، نامزد جبهۀ مخالف در یک توییتر به روی حساب کاربری خود از مرگ دست کم سه نفر خبر داده است. نامزد معترض به نتایج این انتخابات همچنین با بیان اینکه گارد ریاست جمهوری دستور شلیک به روی مردم را دریافت کرده از جامعۀ بین الملل خواسته است برای حل این بحران اقدام کند.

کمیسیون انتخابات گابن روز چهارشنبه با اعلام نتایج نهایی این انتخابات پیروزی رئیس جمهوری کنونی این کشور را برای دورۀ دوم ریاست جمهوری تایید کردند. ژان پینگ، رقیب وی در این انتخابات به این نتایج معترض است و علی بونگو و کمیسیون انتخاباتی گابن را به تقلب متهم می کند.

علیرغم این ناآرامی ها، علی بونگو در یک پیام تلویزیونی با بیان اینکه این انتخابات در فضایی صلح آمیز و شفاف برگزار شده است این پیروزی را به هواداران خود و دولت تبریک گفت. هر دو کاندیدا از فردای این انتخابات که روز شنبه برگزار شد خود را پیروز این انتخابات معرفی می کردند.

فرانسه و اتحادیۀ اروپا و همچنین مخالفان به رهبری ژان پینگ خواهان انتشار نتایج به دست آمده در حوزه های رای گیری شده اند.آمریکا نیز با بیان اینکه انتشار نتایج آرا در حوزه های رای گیری موجب اعتماد مردم گابن و جامعۀ بین المللی به کمیسیون انتخابات خواهد شد خواهان انتشار این نتایج شده است.

بنا به اعلام کمیسیون انتخابات گابن، علی بونگو با ۴۹.۸۰ درصد آرا در دور نخست بر ژان پینگ پیشی گرفته است. مخالفان می گویند علی بونگو اصالتا یک نیجریه ایست و هنگامی که کودک بوده توسط پدرش به فرزندی پذیرفته شده و طبق قانون اساسی گابن نمی تواند رئیس جمهور این کشور باشد.

عمر بونگو پدر رئیس جمهوری کنونی گابن بمدت ۴۲ سال بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه زده بود.