پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی برای تشکیل دولت رای می دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان اسپانیا به ماریانو راخوی برای تشکیل دولت رای می دهد

نمایندگان پارلمان اسپانیا امروز چهارشنبه به ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت برای تشکیل دولت ائتلافی رای می دهند. حزب «مردم» آقای راخوی اگرچه در آخرین انتخابات در ماه ژوئن بیشترین آراء را کسب کرد اما موفق به کسب اکثریت مطلق آراء در پارلمان و تبع آن تشکیل دولت نشد.

اصلی ترین مانع حزب سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز است. وی امروز در پارلمان اسپانیا گفت:«از ۲۰ دسامبر، نه از ۲۶ ژوئن و برای اولین بار در تاریخ دموکراسی ما کاندیدای اولین قدرت سیاسی در کشور ناتوان از کسب حمایت لازم و رای اعتماد برای تشکیل دولت است. آقای راخوی، مسئولیت این شکست به تنهایی با شماست.»

آقای راخوی تا به امروز موفق به جلب نظر موافق پدرو سانچر نشده است. حزب سوسیالیست با ۸۵ کرسی، قدرت اول جناح چپ در پارلمان اسپانیاست.

آقای راخوی برای کسب اکثریت مطلق آراء در پارلمان و تشکیل کابینه به حمایت ۱۷۶ نماینده پارلمان نیاز دارد. وی تا به امروز توانسته است رای موافق ۱۷۰ نماینده را کسب کند.

ماریانو راخوی در پاسخ به آقای سانچزی که تا به امروز با او ساز مخالفت زده است گفت:«تمام نه های شما را می فهم، همه این نه هایی که تحویل می دهید. کدام نه شما را نفهمیده ام، همه را می فهم، پس آسوده باش.»

اگر ماریانو راخوی امروز چهارشنبه و نهایتا در آخرین فرصت که روز جمعه خواهد بود موفق به کسب ۶ رای موافق و تشکیل دولت ائتلافی نشود، اسپانیا مجبور به برگزاری انتخابات سراسری دیگری در ۲۵ دسامبر سال جاری میلادی خواهد شد که سومین انتخابات در کمتر از یک سال اخیر در این کشور خواهد بود.

در آخرین فرصت و شانس باقی مانده در روز جمعه اگر ۱۱ نماینده رای ممتنع دهند، آقای راخوی خواهد توانست دولت اتئلافی تشکیل دهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند برگزاری انتخاباتی دیگر در اسپانیا اجتناب ناپذیر است.