هشدار آمریکا به ترکیه برای توقف حملات علیه کردهای سوریه

هشدار آمریکا به ترکیه برای توقف حملات علیه کردهای سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایالات متحده آمریکا می گوید حملات نیروهای تحت حمایت ترکیه علیه کردهای سوریه در نواحی مرزی شمال این کشور “قابل پذیرش” نیست و باید “متوقف” شود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا می گوید حملات نیروهای تحت حمایت ترکیه علیه کردهای سوریه در نواحی مرزی شمال این کشور “قابل پذیرش” نیست و باید “متوقف” شود.

برت مک گورگ، نمانیده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی علیه داعش در توییتر خود نوشته است: «درگیری در جایی که نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی حضور ندارند نگرانی زیادی را سبب شده است.»

نیروهای ترکیه از هفته گذشته و با ورود به خاک سوریه عملیاتی را با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی علیه داعش در جرابلس آغاز کردند اما همزمان اردوغان اعلام کرد که در این حملات نیروهای کرد سوریه را نیز هدف قرار خواهند داد.

هفته گذشته نیروهای ترکیه و ائتلافی از شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه موفق شدند نیروهای داعش را از شهر جرابلس بیرون برانند.

ترکیه، نیروهای کرد یگان های مدافع خلق سوریه را تروریست می نامند اما کردهای (ی پ گ) که از حمایت آمریکا برخوردارند، می گویند این اقدام ترکیه تنها برای اشغال خاک سوریه است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در این رابطه گفت: «افرادی که به ناچار خانه های خود را در این منطقه ترک کرده اند باید بتوانند به جرابلس برگردند و در اینجا زندگی کنند اما این شامل کردهای( ی پ گ) نمی شود. این گروه نیز در پاکسازی های قومی قرار می گیرد که سبب شده کردهای دیگر که همفکر آنها نیستند به ناچار این منطقه را ترک کنند.»

ترکیه پیش تر اعلام کرده بود که باید نسبت به عقب نشینی نیروهای کرد یگان های مدافع خلق سوریه به شرق رود فرات اطمینان حاصل کند. به گفته تحلیلگران این در خواست ترکیه برای جلوگیری از اتحاد نیروهای کرد در مناطق شمال غربی سوریه است.

همزمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه از نیروهای کرد سوریه خواست تا فورا به سمت مناطق شرقی رود فرات عقب نشینی کنند. پیش تر نیز جان کری، وزیر خارجه آمریکا نسبت به عقب نشینی این نیروها به مناطق شرقی اطمینان داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند

نتانیاهو: توافق احتمالی آتش‌بس فقط حمله نظامی به رفح را به تعویق می‌اندازد

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت