پناهجویان در اردوگاه مرزی بین صربستان و مجارستان شرایط «بسیار بدی» دارند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پناهجویان در اردوگاه مرزی بین صربستان و مجارستان شرایط «بسیار بدی» دارند

با گذشت بیش از یک سال از آغاز موج گسترده ورود پناهجویان به اروپا، ساکنان اردوگاهی در مرز صربستان و مجارستان همچنان با وضعیت دشواری روبرو هستند.

در طول تابستان امسال روزانه بیش از ۱۰۰ پناهجو به سوی مرز این دو کشور رفتند. رقمی که این روزها به ۲۵۰ تا ۲۷۰ نفر می رسد. اکثر این پناهجویان اهل افغانستان و پاکستان هستند.

در حالی که ساده ترین امور زندگی روزمره برای ساکنان این اردوگاه مسائلی دشوار به شمار می آیند، نورا شنودا، خبرنگار مجار یورونیوز نزد آنها رفته است.

یک آرایشگر اهل افغانستان در این اردوگاه می گوید: «همینطوری کار می کنم. از مشتریان پول نمی گیرم. پلیس به ما اجازه سفر به شهر نمی دهد و ما در آنجا نمی توانیم موهایمان را کوتاه کنیم. برای همین من این کار را رایگان انجام می دهم.»

دفتر کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در مجارستان شرایط پناهجویان در اردوگاه مرزی را “بسیار بد” توصیف می کند. پناهجویان در این اردوگاه حتی مکان مناسبی برای استحمام ندارند.

ارنو سیمون، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در مجارستان می گوید: «شرایط از هر جهت خیلی بد است. دیدن خانواده هایی که هفته ها با کودکان کوچک و حتی با نوزادان چند روزه در این چادرها زندگی می کنند، مو بر بدن انسان سیخ می کند. چادرهایی که چادرهای واقعی هم نیستند. تنها آلونکهایی هستند که از پتو، بارانی های کهنه و قطعات نایلون ساخته شده اند.»

همه ساکنان این اردوگاه امیدوارند به منطقه موسوم به “ترانزیت” در خاک مجارستان منتقل شوند چراکه در آن صورت درخواست پناهندگی آنها توسط دولت مجارستان بررسی خواهد شد. مقامات مجارستان روزانه تنها اجازه ورود ۱۵ نفر را به این منطقه می دهند. خانواده ها در اولویت هستند اما درخواست آنها ممکن است پیش از تائید دو ماه در نوبت بماند.

سیاست دولت مجارستان در قبال مردان مجرد سختگیرانه تر است. پیش از این گزارشهایی منتشر شده بود که از انتظار ۲۰۰ روزه برخی از این افراد حکایت داشت.