Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گاهشمار زمین لرزه های مرگبار در ایتالیا

گاهشمار زمین لرزه های مرگبار در ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از سالهای اول قرن بیستم، زلزله های شدید و مرگباری در ایتالیا رخ داده است، زلزله هایی که خرابی های فاجعه بار و خساراتهای مالی زیادی برجای گذاشته و جان ده ها هزار تن را گرفته…

آگهی

از سالهای اول قرن بیستم، زلزله های شدید و مرگباری در ایتالیا رخ داده است، زلزله هایی که خرابی های فاجعه بار و خساراتهای مالی زیادی برجای گذاشته و جان ده ها هزار تن را گرفته است. ایتالیا را هم مانند ژاپن همیشه خطر زمین لرزه تهدید می کند. این کشور از نظر لرزه نگاری به ۱۷۴ منطقه تقسیم می شود که مناطقی از دریا را نیز در بر می گیرد.

سال ۲۰۱۲
در بیستم ماه مه سال ۲۰۱۲ میلادی، برابر با ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ زلزله ای به شدت ۶ درجه در مقیاس ریشتر در شمال شرق ایتالیا، بین منطقه مودنا و فررا منجر به کشته شدن ۶ نفر شد و خسارتهای زیادی بدنبال داشت. آثار باستانی و میراث فرهنگی این منطقه نیز از آسیبهای زلزله در امان نماندند. به فاصله کمتر از ۱۰ روز بعد از آن، لرزه دیگری منطقه امیلیا رومانیا در شمال شرق ایتالیا را لرزاند و ۹ کشته و ۳۵۰ مجروح بر جای گذاشت. در مجموع دو زمین لرزه باعث آواره شدن هشت هزار نفر از ساکنان منطقه شد و شش هزار نفر هم مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

آوریل ۲۰۰۹
زلزله مرگبار دیگری که در ایتالیا تلفات جانی زیادی داشت، مربوط به ششم آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی (فروردین سال۱۳۸۸) می شد. این زمین لرزه شدید (۶.۳ در مقیاس ریشتر) درمرکز کشور رخ داد. در اين زلزله نزديک به ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده و هزاران تن بي خانمان شدند. بدنبال این زلزله در ایتالیا وضعیت فوق العاده اعلام شد. کانون زلزله شهر تاریخی لاکوئیلا بود که مهم ترین شهر منطقه کوهستانی اَبروتزو است. زلزله میلیاردها یورو خسارت وارد کرد.

اکتبر ۲۰۰۲
وقوع زمین لرزه شدید در۳۱ اکتبر ۲۰۰۲ (۹ آبان ۱۳۸۱) در روستای سن جولیانا دی پولیا، در استان مولیز، منجر به فروریختن ساختمان مدرسه ای در این روستا شد و جان ۲۷ کودک و معلم آن را گرفت.

سپتامبر و اکتبر ۱۹۹۷
۲۶ سپتامبر و سوم اکتبر سال ۱۹۹۷ میلادی به فاصله یک هفته دو زمین لرزه ناحیه امبریا، مناطق مرکزی ایتالیا را لرزاند که در اثر آن ۱۲ نفر کشته، ۱۱۰ نفر مجروح و ۳۸ هزار نفر آواره شدند. این زمین لرزه علاوه بر تلفات جانی، بناهای تاریخی از جمله کلیسای سن فرانچسکوی آسیزی را هم ویران کرد.

دسامبر ۱۹۹۰
در دسامبر ۱۹۹۰ سیسیل بین کاتانه و راگوزی لرزید. ۱۷ نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند. در ۵ مه همان سال هم زلزله دیگری در نزدیکی ‍پوتنزا چهار کشته دیگر به همراه داشت.

نوامبر ۱۹۸۰
در نوامبر ۱۹۸۰ زمین لرزه ای قوی منطقه کامپانی را لرزاند. شدت زلزله در داولینو و بازیلیکات ۶.۹ درجه در مقیاس ریشتر بود که موجب مرگ ۲ هزار و ۹۱۶ نفر و مجروح شدن ۲۰ هزار نفر در ناحیه ناپل شد.

۱۹۱۵
در سال ۱۹۱۵ زمین لرزه بزرگی در ناحیه ابروتزو در اوتسانو ۳۰ هزار کشته در پی داشت.

دسامبر ۱۹۰۸
مرگبارترین زلزله ایتالیا در دسامبر ۱۹۰۸ در تنگه مسینا در جنوب کشور رخ داد. این زمین لرزه به قدرت ۷.۵ دهم درجه در مقیاس ریشتر ۹۵هزار کشته بر جای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز طعم و بی‌رقیبی پیتزای ناپلی

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند

نشست گروه۷ با طعم «استقراض به اوکراین»؛ «یکه‌تازی» ملونی همزمان با «افول» ماکرون و سوناک