هشدار آمریکا به شهروندانش درباره سفر به ایران

هشدار آمریکا به شهروندانش درباره سفر به ایران
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت خارجه آمریکا هشدارهای قبلی به شهروندانش در مورد سفر به ایران را به روز و اعلام کرده است که شهروندان آمریکا و بویژه افرادی که دارای تابعیت‌های ایرانی آمریکایی هستند در صورت سفر به جمهوری اسلامی با خطر بازداشت یا ممنوع‌ الخروجی روبرو خواهند شد.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اول شهریور در وبسایت خود منتشر کرده است، به شهروندان آمریکایی هشدار داده شده که وقتی به ایران سفر می‌کنند خطرات سفر را بسیار به دقت بسنجند و احتمال به تعویق افتادن امکان بازگشت خود را در نظر داشته باشند. این هشدار، به منظور تاکید بیشتر بر خطرات سفر به ایران جایگزیین بیانیه قبلی در همین موضوع شده که در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۶ صادر شده بود.

در ادامه بیانیه، وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داده است از آنجا که ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، به سفارت سوئیس به عنوان دفتر حافظ منافع آمریکا نیز اجازه فراهم کردن خدمات حمایتی برای شهروندان دارای تابعیت دوگانه را نمی‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا افزوده است که مقامات ایرانی به طور ناعادلانه اقدام به بازداشت و حبس شهروندان آمریکایی بخصوص ایرانی – آمریکایی از جمله‌ دانشجویان، خبرنگاران، بازرگانان و دانشگاهیان می‌کنند و به بازداشت‌شدگان اتهام جاسوسی یا اقدام علیه امنیت ملی می‌زنند. این بیانیه، با اشاره به سرکوب گروهی از اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران، مناطق سیستان و بلوچستان، کردستان و مرزهای ایران و عراق را ناامن توصیف کرده است. وزرات خارجه آمریکا همچنین دولت ایران را به بازداشت و سرکوب مسلمانانی که دین خود را تغییر داده و فعالان مذهبی که دیگران را به خروج از اسلام تشویق می‌کنند، متهم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بهمن‌ماه گذشته نیز هشدار مشابهی را منتشر کرده و گفته بود نیروهای مختلفی در ایران همچنان نسبت به آمریکا رویکردی مبتنی بر دشمنی دارند و ایران از زمان امضای توافق هسته‌ای به آزار و اذیت، بازداشت و دستگیری شهروندان آمریکایی به‌ویژه دو تابعیتی‌ها، ادامه داده است.

ماه گذشته وزارت خارجه بریتانیا نیز به شهروندان خود، به ویژه شهروندان ایرانی‌ بریتانیایی هشدار داده بود که سفر به ایران ممکن است آنها را در خطر بازداشت قرار دهد.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را روانه زندان کرده است. تیر ماه سال جاری عباس جعفری ‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست برای چندین شهروند دوتابعیتی بازداشت‌ شده در ایران خبر داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور کیفرخواست برای شهروندان دوتابعیتی بازداشتی در ایران

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران