بحران لغو سهمیه بندی شیر در اروپا

بحران لغو سهمیه بندی شیر در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از یکسال از زمان لغو مقررات مربوط به سهمیه بندی شیر در اتحادیه اروپا می گذرد و با این وجود بحث درباره قیمت شیر دربازار هنوز ادامه دارد.

آگهی

بیش از یکسال از زمان لغو مقررات مربوط به سهمیه بندی شیر در اتحادیه اروپا می گذرد و با این وجود بحث درباره قیمت شیر دربازار هنوز ادامه دارد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ماه آوریل سال گذشته میلادی (فروردین ۱۳۹۴) تصمیم گرفتند بدلیل افزایش تقاضای جهانی برای شیر، سیستم سهمیه بندی شیر خام را حذف کنند. مقررات جدید باعث افزایش تولید شیر و سقوط قیمت آن در بازار شد. اما کاهش قیمت شیر و مواد لبنی بر زندگی دامداران به عنوان کسانی که خط مقدم صنعت تولید شیر خام را برعهده دارند، تاثیر گذاشت و باعث شد که آنها دست به اعتراض بزنند.

یک دامدار آلمانی می گوید: «پایان نظام سهمیه بندی شیر به نفع کشاورزان نیست. فرقی هم نمی کند که شما ۵۰ راس دام دارید یا ۵۰۰ راس.»

از نظر نایب رییس هیات مدیره صنایع لبنی در اروپا لغو سیستم سهمیه شیر باعث نگرانی دامداران نسبت به عدم امنیت صنف و حرفه شان در آینده شده است.

وی می گوید: «شش درصد از دامداران در اروپا کمتر از ۳۵ سال سن دارند. این افراد هیچ چشم انداز روشنی در مقابل خود ندارند. آنها نیاز به سیستمی دارند که قیمتها را در بازار تنظیم کند تا در شرایط بحرانی جایی در بازار داشته باشند و مطمئن باشند که حتی اگر بحران مدت بیشتری طول بکشد، عمیق نمی شود. چون در غیر انیصورت این افراد مجبور به ترک دامداری ها و در نتیجه حرفه شان می شوند.»

مقررات سهمیه بندی شیر در اروپا در اوایل سالهای هشتاد میلادی و برای مقابله با تولید بیش از اندازه شیر در بازار و حفاظت از منافع کشاورزان وضع شد طبق آن هر کشور سهمیه مشخصی در تولید شیر داشت.

اما از زمان لغو این مقررات، دامداران اروپایی مجاز بودند هرچقدر که می خواهند شیر تولید کنند. بعنوان مثال کشورهایی مثل هلند و دانمارک و ایرلند که هزینه دامداری پایین است، تولید شیر خود را افزایش داده اند.

کاهش واردات این ماده لبنی از سوی بزرگترین کشور مصرف کننده جهان یعنی چین و تحریم واردات لبنیات از کشورهای تولیدکننده اتحادیه اروپا از سوی روسیه، باعث زیان تولیدکنندگان و خرده فروشی های مواد لبنی در اروپا شده است.

روژه ویولان، تولیدکننده شیر می گوید: «برای تولید هر یک تن شیر ما حدود ۱۱۰ یورو ضرر می کنیم. قبلا این میزان شیر را ۳۸۰ یورو می فروختیم، الان ۲۷۰ یورو از ما می خرند. می توان تا ابد به این وضع ادامه داد و تولید کنندگان شیر خام را به بازی گرفت، از یک سال پیش اوضاع همین است.»

کمیسیون اروپا یک سال پیش تصمیم گرفت کمک اضطراری معادل ۵۰۰ ميليون يورو به دامداران اختصاص دهد. اما آنها می گویند که به جای دریافت یارانه، خواستار تغییر مقررات هستند.

پیش بینی می شود قیمت شیر در برخی کشورهای عمده تولیدکننده نسبت به سال ۲۰۱۴ بازهم کاهش یابد.تابستان امسال قیمت هر لیتر شیر در آلمان حدود ۲۲ سانت و در نیوزیلند ۱۸ سانت بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولید شیر شتر صنعتی با فرمول ویژه نوزادان در امارات

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان