بازگشت نیکلا سارکوزی به عرصه رقابتهای انتخاباتی ۲۰۱۷ فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازگشت نیکلا سارکوزی به عرصه رقابتهای انتخاباتی ۲۰۱۷ فرانسه

نیکلا سارکوزی اعلام کرده است در انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه شرکت می کند. ورود رییس جمهوری پیشین فرانسه به عرصه رقابتهای انتخابات ریاست جمهوی این کشور در سال ۲۰۱۷ باعث تعجب هیچکس نشده است، زیرا وی از چندین ماه پیش از تلاش برای کسب دوباره قدرت صحبت می کرد.

وی روز دوشنبه ۲۲ ماه اوت با ارسال پیامی در حساب توئیتری خود و انتشار تصویری از کتابی «همه چیز برای فرانسه» تصمیمش را برای کسب دوباره قدرت در فرانسه رسما اعلان کرد.

آقای سارکوزی از سال ۲۰۰۷ بمدت پنج سال رئیس جمهوری فرانسه بود و هنگامیکه در سال ۲۰۱۲ پا به میدان رقابتهای انتخاباتی گذاشت، در حالیکه از عدم اعتماد اکثریت به خود آگاه بود، تردیدی هم نداشت که بر رقیب سوسیالیست خود پیروز می شود. اما نیکلا سارکوزی در روز ششم ماه مه در مرحله دوم انتخابات از فرانسوا اولاند شکست خورد.

این شکست تلخ در مقر حزب متبوع سارکوزی که آن زمان هنوز «اتحاد برای جنبش مردمی» نامیده می شد، اشک را به چشمان هوادران او آورد. چراکه رهبر حزب، چند روز قبل، مطمئن از پیروزی خود در برنامه ای رادیوئی گفته بود که در صورت شکست از رقیب، برای همیشه با دنیای سیاست وداع می کند.

اما این شکست باعث نشد که اعتماد به نفس نیکلا سارکوزی کم شود، او که در آن زمان ۵۷ سال داشت پس از ترک کاخ الیزه سفر جدیدی را شروع کرد، سفری که برایش تجربه ای آشنا بود.

نیکلا سارکوزی همیشه در جریان زندگی سیاسی اش براحتی قادر بود، هر زمان که منافعش حکم می کرد در گزینه هایش تغییر بنیادین دهد، مانند زمانی که حمایت از ادوار بالادور در مقابل ژاک شیراک، در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۹۵ میلادی برایش بهای سنگینی داشت و باعث شد در انتخابات پارلمانی اروپا ببازد.

آیا وی این بار پیروز می شود؟

آقای سارکوزی در سال ۲۰۱۴ از بازگشت خود به سیاست خبر داد و بار دیگر بر مسند رهبری حزب نشست. او حزبش را «جمهوری خواهان» نامید و گفت که می خواهد اتحاد را به حزب بازگرداند اما همزمان تلاش می کرد برای جلب حمایتها، رقبای درون حزبی خود را حذف کند.

نیکلا سارکوزی سیاستمداری است که می خواهد تند و تیز و یکه و تنها در میدان بتازد. برنامه هایش هم تا کنون این مسئله را نشان داده است.

او چند روز پس از حملات نیس در فرانسه در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون فرانسه درباره مبارزه با تروریسم در فرانسه گفت: «ما در حال جنگیم. دشمنان ما هیچ مرز و خط قرمزی نمی شناسند و به هیچ اصلی هم پایبند نیستند. به همین دلیل من تند و صریح می گویم یا ما یا آنها. مسئله، مسئله راسخ بودن در تصمیم است.»

لحن آقای سارکوزی در این گفتگوی تلویزونی همانند لحن او در کتابش «همه چیز برای فرانسه» تند است. شاید او فراموش کرده که حتا اگر در انتخابات مقدماتی حزب پیروز شود، رقیبش در انتخابات آتی، نامزد حزب سوسیالیست نیست: نیکلا سارکوزی باید خود را برای ابراز قدرت در مقابل کسی مثل مارین لوپن نیز آماده کند.